Premiér Robert Fico systematicky podkopáva schopnosť Slovenska bojovať proti korupcii. Počas tohto leta vláda podnikla niekoľko krokov na oslabenie protikorupčných inštitúcií, čo vyvolalo rozhorčenie medzi opozičnými lídrami, protikorupčnými aktivistami aj verejnosťou, uvádza portál Politico.

Medzi týmito krokmi bolo pretvorenie verejnoprávneho vysielateľa na štátom kontrolovaný kanál, ale aj kultúrna vojna vrátane prepustenia dvoch riaditeľov umeleckých inštitúcií, čo spustilo masívne protesty.

Najväčší vplyv mala kontroverzná revízia trestného zákona, ktorá viedla k prepusteniu odsúdených z väzenia. Opozícia vidí R. Fica ako hlavného iniciátora týchto zmien s cieľom pomôcť politickým spojencom, ktorí čelili trestnému stíhaniu alebo väzbe.

Novela trestného zákona, predstavená vo februári a účinná od augusta, znížila tresty za širokú škálu zločinov, ako sú korupcia a podvody. Zároveň viedla k zrušeniu špeciálnej prokuratúry, ktorá riešila citlivé korupčné prípady vrátane tých spojených s predstaviteľmi Ficovej strany Smer-SD.

Predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) absolvoval regionálny výjazd v Handlovej. Zúčastnil sa na slávnostnom prestrihnutí pásky pri otvorení zrekonštruovaných priestorov školy, neskôr navštívil výrobný závod na chov sladkovodných rýb AGRO Rybia farma, ktorý vznikol v rámci transformácie uhoľného regiónu a zamestnáva bývalých baníkov. Na záver návštevy sa stretol s primátorkou Handlovej Silviou Grúberovou. Na snímke predseda vlády SR Robert Fico počas  brífingu v Handlovej 6. septembra 2024. FOT
Neprehliadnite

EÚ zvažuje potrestať Slovensko pre úpadok demokracie. V hre je zmrazenie eurofondov

„Slovenská vláda nielenže vzdala boj proti korupcii, ale priamo vytvára ideálne podmienky pre jej rozkvet,“ povedal bývalý premiér a novo zvolený europoslanec za opozičnú stranu Progresívne Slovensko Ľudovít Ódor. „Znižovanie trestov, zastrašovanie a sankcionovanie odvážnych vyšetrovateľov a rozklad polície“.

Vláda bola nútená v júli narýchlo upraviť novelu po tom, čo Európska komisia vydala správu o stave právneho štátu a varovala, že Slovensko môže prísť o prístup k prostriedkom z fondov EÚ, ak by zmeny oslabili schopnosť krajiny stíhať korupciu na vysokej úrovni a chrániť finančné záujmy EÚ.

Novo zvolený europoslanec za Smer Erik Kaliňák povedal, že „reformy boli vykonané v súlade s právom EÚ a medzinárodnými štandardmi“ a je presvedčený, že Európska komisia ich akceptovala, takže už nepredstavujú problém pre čerpanie európskych fondov alebo plán obnovy.

Európska komisia potvrdila, že je v úzkom dialógu so slovenskými orgánmi a obavy o zmenách v trestnom zákone dala „veľmi jasne“ najavo. Nespokojnosť vyjadrila aj Európska prokuratúra a Európsky parlament.

Štatistiky Transparency International Slovensko ukazujú, že až 88 percent verejnosti verí, že slovenské súdy sú skorumpované, a iba 33 percent ľudí dôveruje justičnému systému.

Ďalšie dôležité správy

KK52 Brusel - Belgickí policajti hliadkujú na železničnej stanici Gare du Midi v Bruseli 22. marca 2016. Železničná a cestná doprava medzi Francúzskom a Belgickom je úplne zastavená v súvislosti s dnešnou sériou výbuchov v Bruseli, ktoré si podľa najnovšej bilancie belgických médií vyžiadali najmenej 21 obetí na životoch.  Obojsmerne nepremávajú ani rýchlovlaky triedy Thalys, spájajúce Paríž a Brusel. Belgická polícia neskôr na letisku objavila tri opasky s výbušninami používané pri samovražedný
Neprehliadnite

Najnebezpečnejšia železničná stanica Európy sa stala symbolom zlyhania Bruselu