Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity (ARDAL) má za sebou posledný tohtoročný predaj dlhopisov. V novembrovej aukcii sa predali dlhopisy v celkovej sume 524,3 milióna eur. Za celý tento rok agentúra plánovala predať dlhopisy za osem miliárd eur. „Pre pretrvávajúci vojenský konflikt na Ukrajine, vysokú infláciu, vývoj verejných financií a rozpočtový deficit však bola nútená zvýšiť predaj dlhopisov na konečných 10,5 miliardy eur.“ Informoval rezort financií.
Tento rok bol poznačený aj nárastom úrokov. Kým vlani štát dokázal predať dlhopisy v priemere za 2,45 percenta, v tomto roku to bolo 3,74 percenta. „Enormný nárast deficitu a dlhu počas predchádzajúcich troch rokov spôsobili, že sme sa v októbri dostali medzi najrizikovejšie krajiny eurozóny,“ uviedlo Ministerstvo financií SR.
Napríklad pri predaji desaťročných dlhopisov sa Slovensko dostalo k úrovni štyri percentá p. a. a zaradilo sa tak ku krajinám ako je Grécko, Chorvátsko či Cyprus. Ide teda o krajiny s horším ratingom, ako má Slovensko. Novembrové dlhopisy vzhľadom na celkový pokles trhových úrokových sadzieb skončili mierne pod štyrmi precentami.
Ako komentoval Inštitút ekonomických a spoločenských analýz (INESS), minulá vláda nedokázala odstrániť deficit verejných financií z roku 2020 a ešte ho zvýšila. To, že Slovensko patrí medzi najrizikovejšie krajiny, a že sa prepadáva medzi krajiny s horším ratingom, je podľa inštitútu pravda a rezort financií to identifikoval správne. „Škoda, že to nekričí nahlas na rokovaní vlády, 0,4-miliardová dávka pre dôchodcov stav len zhorší,“ doplnil inštitút.