Slovensko v tomto roku neupadne do recesie, ako niektoré krajiny eurozóny, predpokladá Inštitút finančnej politiky (IFP) pri ministerstve financií. Hospodársky rast by mal byť ale nižší, ako inštitút predpokladal v októbri, keď sa zostavoval štátny rozpočet. Nové odhady ministerstva čaká zajtra ešte odobrenie výborom pre makroekonomické prognózy, ktorý pozostáva z nezávislých odborníkov.

Hrubý domáci produkt podľa predbežnej prognózy vzrastie v tomto roku o 1,1 percenta. To je v porovnaní s predchádzajúcou predikciou o 0,6 percentného bodu menej. Na októbrových číslach bol pritom založený štátny rozpočet, čo znamená, že deficit verejných financií by mohol byť vyšší ako plánovaných 4,6 percenta HDP. Pre novú vládu bude teda záväzok znížiť deficit pod tri percentá ročného výkonu ekonomiky v roku 2013 pravdepodobne ešte o niečo ťažší, ako sa doteraz predpokladalo.

Zamestnanosť bude vplyvom nízkeho rastu podľa IFP stagnovať. V porovnaní s októbrovou prognózou, kedy sa predpokladal jej mierny pokles, si však dynamika predpokladaného počtu pracujúcich polepšila o 0,2 percentného bodu. Mieru očakávanej nezamestnanosti meranú výberovým zisťovaním ministerstvo zatiaľ nezverejnilo. V ostatnej prognóze očakávalo jej nárast na 13,7 percenta.

Inflácia, naopak, spotrebiteľov v tomto roku poteší. Podľa ministerských analytikov sa má znížiť na 2,8 percenta po vlaňajších takmer štyroch percentách. Priemerná reálna mzda by si tak po jej vlaňajšom poklese mala udržať svoju kúpyschopnosť. V bežných cenách by mzdy mali narásť v priemere o 3,4 percenta na približne 816 eur.

Na roky 2013 a 2014 ministerstvo ponechalo svoje odhady rastu nezmenené. Ekonomika by mala expandovať 2,7-, respektíve 3,6-percentným tempom.

Prepad hospodárstva v tomto roku podľa jesennej prognózy Európskej komisie zaznamenajú Grécko a Portugalsko. V treťom štvrťroku 2011 si zapísali zápornú medziročnú dynamiku podľa Eurostatu aj Cyprus a Slovinsko.

Slovensko porastie pomalšie, no udrží sa v pluse

Ilustračné foto na titulke - Flickr.com