Hodnotenie však pokračuje a je kompromisom: metodika bude viac zohľadňovať kvalitu regulácie. Oproti vlaňajšku sa však aj tak prvé miesta nezmenili: už deviaty rok je najlepším miestom na podnikanie Singapur, nasleduje ho Nový Zéland a Hongkong. Hojné zastúpenie v prvej desiatke má Škandinávia: nachádza sa tam Fínsko, Dánsko aj Nórsko (Švédsko je jedenáste).
Slovensko oproti vlaňajšku kleslo o dve priečky na 37. pozíciu, nachádza sa tak v rámci V4 pod Poľskom, no nad Českom a Maďarskom. Kým stredná Európa ako celok reformovala svoje ekonomiky, Slovensko podmienky zlepšovalo len mierne: firma sa dá založiť o niečo jednoduchšie a mierne sa zlepšilo právne prostredie, ktoré je podstatné pre dodržiavanie zmlúv.
Najnovšie reformy, od jednoeurovej eseročky po zmeny v daňovej administratíve, sa odrazia vo výsledkoch o rok. Svetová banka berie pri rebríčku do úvahy stav k júnu daného roka.
Novým ukazovateľom toho, či idú regulátori pri zmenách v jednotlivých krajinách správnym smerom, je takzvaná vzdialenosť od „hranice“. Ukazuje, ako ďaleko sa za rok pohlo regulačné prostredie smerom k ideálnemu správaniu v jednotlivých indexoch. V tomto ukazovateli bola za uplynulý rok lídrom práve Európa a stredná Ázia, k ideálu sa priblížila v priemere o 1,56 percentného bodu.
Slovensko však k tomu neprispelo: jeho vzdialenosť od „hranice“ narástla len o desatinu bodu. Obe zaostávajúce krajiny z V4, Česko i Maďarsko, sa pritom vytiahli: ČR sa priblížilo o 1,2 bodu a Maďarsko, napriek pokračujúcej orbanizácii, takmer o dva body.
Odkaz pre Slovensko z aktuálneho hodnotenia sa dá zhrnúť asi tak, že bez zásadnejších zmien v podnikateľskom prostredí sa bude vo väčšine Európy podnikať ľahšie než na Slovensku. 37. pozícia je síce skvelým výsledkom – kúsok pod Francúzskom a ďaleko pred Talianskom – no na ďalší postup bude treba odvážnejšie kroky.
Mimochodom, tlak Číny krajine nijako nepomohol, stále sa drží v polovici rebríčka. Oproti vlaňajšku si polepšila o tri priečky, je na 90. mieste.