Minister pôdohospodárstva Richard Takáč otvoril v rámci posledného tohtoročného zasadnutia Rady ministrov Európskej únie pre poľnohospodárstvo a rybárstvo diskusiu k dorovnaniu výšky priamych platieb pre slovenských poľnohospodárov na úroveň výšky starších členských štátov.
Napriek ambíciám predchádzajúcich revízií totiž úroveň priamych platieb na hektár v niektorých členských štátoch nedosahuje ani 90 percent priemeru EÚ. V prípade Slovenska je výška priamych platieb iba na úrovni 82 percent.
„V máji uplynie 20 rokov od vstupu Slovenska do Európskej únie. Napriek tomu sa nám doteraz nepodarilo dospieť k spravodlivému rozdeleniu podpory zo Spoločnej poľnohospodárskej politiky pre všetkých európskych poľnohospodárov. Chcel by som pripomenúť, že všetci musia napĺňať rovnaké normy a požiadavky, a preto rozdiely medzi členskými štátmi vo výške priamych platieb nie sú opodstatnené,“ zdôraznil Takáč.
Spoločne s takmer tretinou členských štátov preto vyzval Komisiu na opätovné otvorenie diskusií k tejto problematike.
Eurokomisár pre poľnohospodárstvo Janusz Wojciechowski iniciatívu Slovenska privítal. Ani on nepovažuje rozdiel vo výške priamych platieb medzi členskými štátmi za spravodlivý a odôvodnený. Zároveň však upozornil, že výška platieb pre poľnohospodárov je výsledok politických rokovaní hláv štátov o spoločnom európskom rozpočte z roku 2020.
Počas tohto rokovania bolo dohodnuté, že pre členské štáty s priamymi platbami nižšími ako 90 percent priemeru EÚ, sa rozdiel tohto priemeru do roku 2027 zníži o 50 percent. Výškou podpory sa preto podľa komisára bude možné zaoberať až pri ďalších rozpočtových rokovaniach v roku 2027.