Slovensko sa v podnikateľskej hitparáde hodnotenia najlepších podmienok na podnikanie za posledný rok nezlepšilo. Vďaka niektorým zákonom, reformám či zmenám zákonov sa umiestnilo na 46. mieste v rebríčku ,,ľahkosti podnikania“ spomedzi 185 ekonomík sveta. Rebríček pod názvom Doing Business každoročne zverejňuje Svetová banka z údajov zozbieraných vždy na jar. Hodnotenie patrí medzi najžiadanejšie a najdôveryhodnejšie.
Na prvý pohľad sa mohlo zdať, že Slovensko si za rok polepšilo o dve priečky. Minuloročná správa totiž Slovensko zaradila na 48. miesto. V skutočnosti však Slovensku za minulý rok patrí 46. priečka, keďže dáta boli medzičasom revidované. Niektoré krajiny totiž doplnili svoje údaje a do hodnotenia pribudli dva štáty. A preto, aby boli výsledky medziročne porovnateľné, robí sa revízia hodnotenia a minuloročné postavenie Slovenska sa určilo na 46. miesto.
Rovnako ako vlani krajina získala najlepšie, teda najvyššie hodnotenie spomedzi krajín Vyšehradskej štvorky. Maďarsko je o osem a Poľsko o deväť priečok nižšie. Najhoršie podmienky pre podnikanie má Česko umiestnené až na 65. mieste svetového rebríčka. Výrazne pred Slovenskom sú však krajiny ako Estónsko alebo Slovinsko.
Okrem hlavného poradia sa hodnotí desať tém súvisiacich s podnikaním. V piatich z nich si Slovensko za posledný rok pozíciu vylepšilo, v dvoch zostalo na rovnakej úrovni a v troch sa prepadlo na horšie miesto. Najväčší skok smerom k lepším podmienkam nastal vo výbere a platení daní, keď sa Slovensko posunulo zo 126. na rovné sté miesto. Vďačí za to elektronickým službám pri výbere daní a zjednodušovaniu výberu sociálnych a zdravotných odvodov. Zlepšenie nastalo aj v získavaní stavebného povolenia (zlepšenie o dve miesta na 46. miesto rebríčka) alebo v oblasti medzinárodného obchodu. Mierny posun o jedno miesto dosiahla krajina v oblasti vymožiteľnosti plnenia zmlúv (69. miesto) alebo v prístupe k elektrickej energii (100. miesto).
Naopak, Slovensko si zhoršilo postavenie v oblasti ochrany investorov (posun zo 114. na 117. miesto) alebo pri riešení úpadku firiem (posun zo 36. na 38. miesto). Najväčší prepad však nastal pri hodnotení procesu rozbehu podnikania, kde sme sa prepadli o päť miest na 83. priečku.
Najvýraznejšie zlepšenia zo 185 sledovaných krajín urobilo podľa správy Svetovej banky Poľsko, ktoré vďaka štyrom reformám v oblasti registrácie nehnuteľností, platenia daní, vynucovania kontraktov a riešení insolvencií poskočilo o sedem miest na 55. priečku. V celkovom poradí naďalej vedie Singapur, za ním zaostávajú bez zmeny Hongkong, Nový Zéland, USA a Dánsko. Do prvej desiatky sa dostali aj Gruzínsko a Austrália.
šéf Svetovej banky Jim Yong Kim
Rebríček Doing Business 2013
1. Singapur, 2. Hongkong, 3. Nový Zéland, 4. USA, 5. Dánsko, 6. Nórsko, 7. Británia, 8. Južná Kórea, 9. Gruzínsko, 10. Austrália, 11. Fínsko, 12. Malajzia, 13. Švédsko, 14. Island, 15. Írsko, 20. Nemecko, 21. Estónsko, 24. Japonsko, 25. Lotyšsko, 27. Litva, 28. Švajčiarsko, 29. Rakúsko, 34. Francúzsko, 35. Slovinsko, 44. Španielsko, 46. Slovensko, 54. Maďarsko, 55. Poľsko, 65. Česko, 73. Taliansko, 91. Čína, 112. Rusko, 130. Brazília, 132. India, 137. Ukrajina, 185. Stredoafrická republika
Ilustračné foto - SITA / AP