Dovoz ruského plynu na Slovensko od prvého januára zastal. Pre krajinu bude drahý plyn ekonomickou príťažou, keď štedré ruské zľavy skončia a namiesto nich prídu drahé nákupy LNG a platby za ich transfer na Slovensko.

Drahší plyn pocítia všetci – od domácností po priemysel. Zemný plyn je významnou časťou zabezpečovania tepla a ohrevu vody, čo znamená, že reálna cena za kúrenie v novom roku stúpne, hoci načas ho bude tlmiť regulácia. Náklady však budú narastať a časom sa plne prejavia na cenách pre domácnosti.

Zemný plyn využíva do veľkej miery aj priemysel, ktorému sa zvýšia náklady na jeho zaobstarávanie, čo môže znamenať ďalšie zníženie produkcie a potenciálne aj zamestnanosti. Slovenský priemysel, zvyknutý na lacné energie, bude čeliť ešte väčším výzvam ako doteraz.

Následky vysokých cien plynu budú významné nielen ekonomicky, ale aj politicky. To je dôvod, prečo aj Robert Fico v posledných týždňoch hekticky rokoval o pokračovaní dodávok ruského plynu na Slovensko. Jeho pokusy boli neúspešné, čo sa v nasledujúcich rokoch s vysokou pravdepodobnosťou prejaví aj na jeho politickej podpore.

Napriek tomu, že Slovensko bude podľa vyjadrení odborníkov najzasiahnutejšia krajina EÚ zastavením dodávok ruského zemného plynu, nie je na tom najhoršie. Je vysoká šanca, že krajina si dokáže zabezpečiť jeho potrebné množstvá. Moldavsko však také šťastie nemá.

Bez tepla a svetla

Moldavsko, ktoré leží medzi Rumunskom a Ukrajinou, sa od prvého januára dostalo do energetickej krízy. Výrazne k tomu prispelo októbrové referendum, v ktorom si občania tesnou väčšinou zvolili záujem o členstvo v EÚ.

Krajina už vyše dve dekády prežíva politickú krízu, keď sa po páde socializmu jej východná časť Podnestersko odtrhla od Moldavska. Podnestersko, ktoré obýva rusky hovoriace obyvateľstvo, však prakticky nikto neuznal.

Až doteraz bol vzťah oboch celkov stabilný. Odstavenie plynu ho však môže výrazne narušiť.

Ešte predtým, ako sa Ukrajina rozhodla, že cez svoje územie nebude dodávať ruský plyn, Gazprom uviedol, že Moldavsku zastaví dodávky. Dôvodom majú byť neuhradené platby. Moldavská vláda tvrdí, že jej dlh je 8 miliónov dolárov, Gazprom hovorí o sume 100-násobne vyššej.

Aj bez rozhodnutia Ukrajiny by tak do Moldavska prestal od nového roka tiecť ruský plyn. Ide o zvláštne rozhodnutie, keďže proeurópska moldavská vláda plyn plne presmerovávala do Podnesterska, ktoré sa stalo závislé od ruského plynu, za ktorý neplatilo.

Obyvateľstvo Podnesterska, ktoré predstavujú z veľkej časti Rusi, prišlo zastavením plynu zo strany Gazpromu aj o takmer jediný zdroj na výrobu elektrickej energie, ktorú predávalo Moldavsku. Išlo tak o synergiu, kedy Podnestersko malo plyn a Moldavsko lacnú energiu. Po víťazstve proeurópskych síl v referende sa však idyla skončila.

Keby sa totiž Gazprom rozhodol, že chce Podnestersko zásobovať aj naďalej plynom, mohol tak spraviť cez južnú tureckú vetvu nezávisle od rozhodnutia Kyjeva. Gazprom si však kapacitu na tok plynu cez TurkStream neobjednal. Týmto rozhodnutím situáciu v krajine eskaloval.

Energetická kríza

Zamestnankyňa podnesterskej energetickej spoločnosti Tirasteploenergo pre agentúru Reuters povedala, že firma od nového roka prerušila dodávky kúrenia a teplej vody do domácností.

Spoločnosť vyzvala obyvateľov, aby sa teplo obliekli, zhromaždili členov rodiny v jednej miestnosti, zavesili prikrývky alebo hrubé závesy na okná a balkónové dvere a používali elektrické ohrievače.

Očakáva sa, že mnoho obyvateľov Podnesterska sa za teplom vyberie do Moldavska, ktoré diverzifikovalo dodávky plynu aj energie, avšak za oveľa vyššie ceny. Krajina reagovala na energetickú krízu zavedením úsporných opatrení vrátane zníženia osvetlenia vo verejných a komerčných budovách a presunu energeticky náročných operácií na hodiny mimo špičky.

Pre hospodárstvo bude nedostatok energie znamenať vyššiu infláciu a stratu politickej dôvery vo vládu. Prezidentka Maia Sanduová kritizovala kroky Kremľa a označila ich za „energetické vydieranie“ zamerané na destabilizáciu Moldavska a podkopanie jeho ambícií v EÚ.

O šesť mesiacov sa v krajine chystajú predčasné voľby a vládnuca strana stráca podporu. Energetická kríza môže v krajine priniesť chaos a oddialiť či dokonca zvrátiť záujem o členstvo v EÚ. Nedávnym dôkazom toho je kríza v Gruzínsku.

Ruské energie môžu byť lacné, no situácia v mnohých krajinách ukazuje, že sú často nástrojom geopolitických hier a mocenských ambícií Moskvy. A to aj na úkor vlastného obyvateľstva.

Prime Minister Of Hungary Viktor Orban At The European Council
Neprehliadnite

Vypnutie elektriny na Ukrajinu je takmer nemožné. Fico len zrýchľuje ekonomický úpadok krajiny