Slovensko nevyužije štartovaciu výhodu

Mohol by to byť rok triumfu. Alebo by aspoň Slováci mohli v roku 2009 dýchať o čosi ľahšie než zvyšok sveta. Ten sa chúli v očakávaní úderu dlhého chvosta finančnej krízy. Slovensko má urážlivo priaznivé podmienky.

K nemenne dobrým prirodzeným parametrom a výhodám propodnikateľsky nastaveného prostredia sa pridá pre biznis nečakane vhodne načasované euro. Čo môže byť náture našinca lepším dôkazom, než vláde bez eura reptajúci podnikatelia za Moravou?

Ani s takouto porciou racio-emocionálnych faktorov vo vrecku Slováci nedokážu byť v prichádzajúcom roku víťazmi. Krajina pod Tatrami a jej ľudia budú zaujímaví takmer pre každého, počínajúc priemyslom, cez zostavovateľov ekonomických rebríčkov, turistov až po zamestnávateľov po celom svete.

Lákadlom, aj keď nie racionálne využívaným, budú len tie Tatry, tradičné výrobky z ovčieho syra, pekné ženy a možno hudba a festivalový spirit trenčianskej Pohody. Dosť málo.

Slovensko nevyužije štartovaciu výhodu

Na vyjadrenie atraktívnosti podnikania v krajine fungujú ako pomerne výpovedný ukazovateľ zahraničné investície. Slovensko nečaká zlý rok. Aj v čase, keď popri zvýšenej opatrnosti manažérov pri podpise vyšších investícií pretrvá aj nedostatok prostriedkov na ich financovanie.

Medzi oznámeniami medzinárodných koncernov budú popri prepúšťaní a zatváraní fabrík tiež reštrukturalizačné programy. V rámci nich môžu byť slovenské pobočky medzi tými, kde sa výroba nielen udrží. Budú dokonca absorbovať produkciu od zosekaných zahraničných sestier.

Nastavená štruktúra priemyslu nie je najhoršia. Ani so silným autopriemyslom, ktorý vzbudzuje po svete skôr obavy. Obvyklá nosná zložka, luxusné SUV s germánskymi rysmi, zrejme nezaberie. Aj keď sa odvetvie stratám zákaziek a zrejme ani prepúšťaniu nevyhne, možno očakávať nový dopyt, ktorý voľné kapacity do značnej miery naplní. Pomer ceny, produktivity a kvality je stále priaznivý.

Strašidlom priemyslu je klesajúci dopyt konečných spotrebiteľov. No ak sa aj nekúpi nové auto či exotická dovolenka, doma sa bude baviť. Profitovať z rastu popularity televíznej kultúry – na to má slovenský priemysel druhú najsilnejšiu zložku, s ázijskými koreňmi. Pekne rozrastený kórejsko-japonský tandem tento rok podľa všetkého dostane solídnu posilu z tamojšieho susedstva – taiwanský AU Optronics.

Princíp – ak to efektívne nejde inde, na Slovensku by mohlo – udrží prílev nových podnikateľov aj v iných odvetviach. Tým sa „slovenské optimistické výhľady, ročník 2009“ končia.

Flexicurity & innovation

Vo výročnom prieskume chúťok investorov spojila konzultačná spoločnosť Ernst & Young dva najsilnejšie motivátory do zvláštneho slovíčka. Zdanlivý protiklad „flexicurity“ znamená kombináciu zvýšenej flexibility trhu práce a zjednodušenej regulácie. Možno v ňom nájsť stopu bezpečnosti, ktorá je ako prehľadnosť a stabilita politického, právneho a regulačného prostredia spolu s dopravnou a logistickou infraštruktúrou dlhodobo základnou podmienkou investorov.

Manažéri v prieskume ako hlavné spomenuli potrebu zvyšovať reformami flexibilitu pracovného trhu a zjednodušovať legislatívu. V prípade Slovenska smutný paradox, v podobe dokonaných reforiem ide už pol dekády o hlavné tromfy pri lákaní firiem.

Národu slovenskému je blízke, dobrým sa málo chváli, až sa takmer hanbí. V snahe vyhovieť zamindrákovanému elektorátu začala vládna garnitúra konkurenčné výhody Slovenska nielen kritizovať, ale aj, zatiaľ v malej miere, meniť. Slovo „našťastie“ je naivne pokrytecké. Čo našinec vníma ako „malé zmeny“, bliká investorom načerveno „reformy sa zastavili.“

Donedávna bolo výzvou lákať sofistikované aktivity, najmä firemný vývoj. Ostali iba vzletné slová n-tej vládnej stratégie. Chce to viac než oslovovať okrem výrobných divízií medzinárodných firiem aj vývojárske a núkať im „zacielené stimuly“.

Ak firmy spomínajú „zjednodušiť a podporovať investície do výskumu a vývoja“, nadväzuje na to požiadavka investícií do ľudského kapitálu. Teda neustále zvyšovať úroveň vzdelávania a vedy. Letmý pohľad na hádky o poradie originálnych a slovenských názvov v zemepisných učebniciach ukazuje priority vo vzdelávacom systéme.

Vo financovaní vedy vláda podporuje sociálny štát. V prvých mesiacoch roku 2009 sa začnú rozhadzovať desiatky miliónov eur z európskych peňazí. Operačný program Výskum a vývoj po slovensky je udržiavací príspevok pre desiatky akože výskumných pracovísk, plných bezvýznamných vedátorov bez praktického úspechu či dokonca pokusu.

Rôzni vekom, no podobní v dôchodcovsko-socialistickom prístupe a rovnakí v priemerne nulovej H-indexovej úrovni základného výskumu – takí sú vedci na Slovensku. Spomínať výnimky znamená nudne opakovať dokola pár mien.

Transfer inovácií a moderných technológií do praxe, ako ukazujú už prvé výzvy eurofondov rezortu hospodárstva pre firmy, má za cieľ podporu podnikateľov s kamarátmi v straníckych tričkách správnej farby. Použiteľné nápady niektorých ľudí v rezortných agentúrach prehluší hladný rev po dostupných europeniazoch. Nápad investičnej agentúry SARIO orientovať sa na R&D investície je smutný príklad.

Možno sa spoľahnúť, že aj v roku 2009 sa objaví rázna tvár premiéra a jeho „účtovného poradcu“ z rezortu hospodárstva, ktoré budú zlým globálnym koncernom vyčítať, že nechávajú Slovensko v pozícii montážnej dielne.