Dodávky zemného plynu na Slovensko sú zastavené. Informoval o tom Slovenský plynárenský priemysel.
Firma zatiaľ dodáva plyn pre domácnosti, zdravotnícke zariadenia a školy bez obmedzenia. SPP dodal, že k zastaveniu dodávok došlo aj v susedných krajinách.
Spoločnosť vyhlásila stav núdze potom, čo kvôli rusko-ukrajinskému sporu v noci z pondelka na utorok začala dostávať z Ruska o 70 percent plynu menej. Predseda predstavenstva SPP Bernd Wagner a minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek dnes po zasadnutí krízového štábu uistili domácnosti, nemocnice a školy, že ich sa zníženie dodávok plynu nedotkne.
"V žiadnom prípade by obyvateľstvo, nemocnice a vybraté školy nemali pocítiť nedostatok plynu," povedal minister hospodárstva.
- NEPREHLIADNITE SÚVISIACE ČLÁNKY:
- Núdzový stav: Slovensko nemá dostatok plynu
- Spor medzi Moskvou a Kyjevom hrozí mrazom
- Rusi škrtia Európu (Blog K. Hirmana)
- 154302>Gazprom s horším výhľadom
Zastavenie plynu prinieslo obmedzenia pre priemysel
Priemyselní odberatelia už zníženie dodávok plynu pociťujú. V dôsledku prerušených dodávok plynu distribučná dcéra SPP–distribúcia dnes ráno vyhlásila obmedzujúci odberový stupeň.
Pre veľkých priemyselných odberateľov so zmluvným odberom nad 633 MWh – teda viac ako 60-tisíc metrov kubických – to znamená, že musia znížiť odber zemného plynu na úroveň bezpečnostného minima. Podľa predsedu predstavenstva SPP Bernda Wagnera sa obmedzenie týka približne tisícovky firiem. Medzi nimi sa nachádza napríklad rafinérska spoločnosť Slovnaft, ktorá denne odberá viac ako 1 milión kubíkov plynu. Pre vykurovanie zatiaľ obmedzenia nie sú.
Minister hospodárstva informoval, že Slovensko odstavilo všetky kompresorové stanice a plyn prúdi sústavou voľným tokom. Slovensko má podľa Ľ. Jahnátka zásoby zemného plynu vo výške 2 miliárd kubíkov. Pri súčasnom režime odberu plynu vystačia zásoby plynu na Slovensku asi 72 dní. Podmienkou je, aby firmy dodržiavali zákonom nadiktovaný režim spotreby.
Vzhľadom na aktuálnu situáciu na takmer celom európskom plynárenskom trhu nemôže Slovensko siahnuť ani po alternatívnych dodávkach plynu z rakúskeho plynárenského uzla Baumgarten. Podľa Ľ. Jahnátka je to spôsobené nedostatočným tlakom v plynovodoch, kedy viacero európskych krajín zápasí s obmedzenými dodávkami plynu z Ruska.
Televízia TA3 dnes informovala, že košícká hutnícka spoločnosť US Steel údajne zastavila pre nedostatok zemného plynu výrobu a zamestnancov poslala na dovolenku. Hovorca firmy Ján Bača informácie bližšie nekomentoval. "Toto je mimoriadna situácia a my sme urobili kroky, ktoré sú logické, berúc do úvahy náš výrobný tok," reagoval podľa spravodajského portálu Sme.sk vo svojom stanovisku. Informácie o pozastavení produkcie hovorca nepotvrdil.
Bez plynu sú aj susedné krajiny
Ako informoval spravodajský portál Handelsblatt.com, dnes o 7:44 ráno sa kompletne zastavil vývoz plynu cez Ukrajinu do Európskej Únie. Podľa ukrajinskej plynárenskej spoločnosti Naftogaz je za uzavretie posledného kohútika zodpovedný ruský plynárenský monopol Gazprom.
Zástupca riaditeľa ruskej spoločnosti Alexander Medvedev zas tvrdí, že Ukrajina uzavrela posledný zo štyroch tranzitných plynovodov. Rusko predtým obmedzilo dodávky plynu cez Ukrajinu o 75 percent.
Kompletné zastavenie dodávok plynu dnes okrem Slovenska ohlásili aj Maďarsko, Rakúsko, Česko a Rumunsko. Maďarsko, podobne ako Slovensko, obmedzilo v dôsledku prerušenia dodávok priemyselným odberateľom spotrebu zemného plynu. Obmedzenia sa týkajú najmä najväčších odberateľov, ktorých spotreba sa pohybuje na úrovni viac ako 2500 metrov kubických za hodinu.
Rakúsky energetický gigant OMV ubezpečil, že spotrebitelia v najbližších dňoch a týždňoch budú bez obmedzení, keďže Viedeň sa môže spoľahnúť na dodávky plynu zo západnej Európy, ako aj na vlastné zdroje a zásoby, ktoré dosahujú výšku 1,7 miliardy metrov kubických.
Ukrajina aj eurokomisia žiadajú okamžité obnovenie dodávok
Ukrajinský prezident Viktor Juščenko dôrazne vyzval Rusko na znovuobnovenie dodávok zemného plynu do Európy a to "okamžite". Svoju výzvu prostredníctvom listu adresoval svojmu ruskému kolegovi Dmitrijovi Medvedevovi a list zároveň zaslal i predsedovi Európskej komisie Josému Manuelovi Barrossovi.
"Je nevyhnutné obnoviť denné dodávky plynu do Európy a to v intenciách dohôd z roku 2008", do momentu, kým nebudú dohodnuté nové podmienky medzi Kyjevom a Moskvou, napísal V. Juščenko. Rokovania o riešeniach krízy medzi ukrajinskou plynárenskou spoločnosťou Naftogaz a Gazpromom by mali pokračovať zajtra v Moskve. Gazprom bude v ten istý deň rokovať o zastavení dodávok aj s Európskou úniou.
Európska komisia požaduje okamžité obnovenie dodávok plynu do Európskej únie. Európska únia dováža zhruba štvrtinu svojho zemného plynu cez ukrajinské plynovody.
Český premiér Mirek Topolánek, ktorého krajina v súčasnosti predsedá Európskej únií, podľa spravodajského portálu Financninoviny.cz vyhlásil, že spoločenstvo zaujme dôraznejší postoj k rusko-ukrajinskému sporu, ak do štvrtka nebudú dodávky plynu do Európy obnovené. Ďalšie podrobnosti o prípadných tvrdších opatreniach odmietol M. Topolánek zverejniť.
Foto na titulke - Flickr.com