Senát Najvyššieho súdu SR pod vedením Ivany Izakovičovej v polovici decembra minulého roku zamietol žiadosť cyperskej spoločnosti o náhradu škody. „V predmetnej veci senát napadnutý rozsudok súdu prvej inštancie potvrdil,“ uviedol hovorca súdu Boris Urbančík.

Vylúčení z privatizácie

História sporu siaha až do roku 2002, keď Fond národného majetku (FNM) sprivatizoval podnik Slovenské plavby a prístavy. Firmu Port Service, v ktorej mal podiel Pavol Pavlis s manželkou, vylúčil zo súťaže. Port Service preto FNM v rovnakom roku zažaloval a žiadal náhradu škody. Vyčíslená suma má byť ušlý zisk.

Paradoxne dva týždne po podpise žaloby Robert Fico navrhol do dozornej rady FNM ako nominanta strany Smer práve P. Pavlisa. Ten sa tak dostal do situácie, keď dozeral na fungovanie fondu a zároveň voči nemu viedol súdny spor. P. Pavlis navyše podpísal čestné vyhlásenie, že nevykonáva činnosť, ktorá by bola v rozpore so záujmami FNM.

Sporná pôžička

P. Pavlis v spore pritom aktívne vystupoval. V roku 2006 krajský súd žalobu Port Service zamietol. Ak sa chcela firma súdiť ďalej na Najvyššom súde, musela zaplatiť vysoký poplatok 600-tisíc slovenských korún. Port Service tieto prostriedky na účtoch nemal, a tak jej ich vo forme pôžičky poskytol práve P. Pavlis. Oficiálne už pritom s firmou nemal nič spoločné.

Mesiac po parlamentných voľbách v roku 2006, v ktorých bol P. Pavlis zvolený za poslanca Národnej rady za Smer-SD, totiž Port Service zmenil majiteľa. Novým 100-percentným akcionárom sa stáva schránková spoločnosť Castelo Holdings N.V. So sídlom v Holandských Antilách na ostrove Curacao. Aj keď P. Pavlis už nemal s Port Service oficiálne nič spoločné, podľa Nadácie Zastavme korupcia sa zúčastnil na valnom zhromaždení firmy a bol tam dokonca ustanovený za overovateľa.

Slovensko nepríde o 60 miliónov eur, vyhralo spor s cyperskou schránkou

Kauzy exministra hospodárstva Pavla Pavlisa musel hasiť aj premiér Robert Fico Zdroj: TASR / Michal Svitok

Dobroslav Trnka v hre

Súdny spor o odškodné si však ďalej žil svojim životom. V roku 2008 FNM uspel aj na Najvyššom súde SR, ktorý žiadosť o odškodné zamietol. V tomto momente sa do sporu vložil vtedajší generálny prokurátor Dobroslav Trnka, ktorý podal v prospech Port Service mimoriadne dovolanie. Agendu mimoriadnych dovolaní mal na starosti Trnkov námestník Ladislav Tichý, ktorého manželka, advokátka Danuše Tichá, zastupovala podľa denníka Sme na súde Port Service.

Generálny prokurátor podal dovolanie aj napriek zamietavému odporúčaniu Krajskej prokuratúry v Bratislave, ktorá podnet firmy Port Service nepovažovala za oprávnený. D. Trnka mal mať podľa informácií TRENDU problém nájsť niekoho, kto by sa pod toto dovolanie podpísal.

Po podaní odvolania nový senát Najvyššieho súdu SR argumenty prokuratúry akceptoval a vrátil vec krajskému súdu, kde štát spor prehral. Nasledovalo niekoľko rozsudkov a odvolaní, až nakoniec vlani v decembri senát obchodnoprávneho kolégia najvyššieho súdu dal definitívne za pravdu štátu.

Zvláštna zmena majiteľa

Pohľadávka proti FNM medzitým zmenila majiteľa. V lete 2014 ju totiž Port Service podľa denníka SME previedol na cyperskú schránkovú spoločnosť Sonmazi Invest. V marci 2015 pritom denník napísal, že majiteľom 66-percentného podielu v Sonmazi Invest je slovenský Švajčiar Emil Šišák. Aktuálne však už E. Šišák v orgánoch Sonmazi Invest nefiguruje.

Tento podnikateľ sa súdi s firmou Glance House o vyrovnanie za pozemok pod bytovkou v Bernolákove. Nehnuteľnosť získali ľudia blízki Mariánovi Kočnerovi vďaka nezákonnému rozhodnutiu vtedajšieho generálneho prokurátora Dobroslava Trnku. E. Šišák sa dostal do médií aj v súvislosti s bývalým poslancom SNS Vincentom Lukáčom, ktorému v roku 2010 niekto podpálil luxusný mercedes. Nakoniec vysvitlo, že podpálené auto nebolo Lukáčove, ale patrilo E. Šišákovi.

Chronológia kauzy

11.12.2002 – Port Service podal žalobu na Fond národného majetku (FNM) SR. Predsedom predstavenstva spoločnosti bez jediného zamestnanca bol exminister hospodárstva Pavol Pavlis

16.12.2002 – Robert Fico podpisuje list, ktorým navrhuje P. Pavlisa do dozornej rady FNM ako nominanta strany Smer.

január 2003 – P. Pavlis bol zvolený do funkcie v FNM, podpisuje čestné vyhlásenie, že nevykonáva činnosť, ktorá by bola v rozpore so záujmami

jún 2003 – P. Pavlis konči ako predseda predstavenstva Port Service

január 2006 – Port Service prehráva s FNM na Krajskom súde v Bratislave

2006 – na pokračovanie sporu a odvolanie sa na Najvyšší súd požičal P. Pavlis firme 600-tisíc slovenských korún

júl 2006 – novým stopercentným akcionárom sa stáva schránková firma Castelo Holdings NV

2008 – Najvyšší súd SR potvrdzuje rozsudok krajského súdu

2009 – Bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka podáva mimoriadne dovolanie v prospech Port Service

2011 – Najvyšší súd SR potvrdil, že dovolanie je dôvodné a vrátil vec krajskému súdu na ďalšie konanie

2012 – Krajský súd rozhodol v prospech Port Service, FNM sa odvolal

2013 – Najvyšší súd vracia konanie na Krajsky súd

leto 2014 - pohľadávku voči FNM prevzala cyperská schránková firma Sonmazi Invest, kde 66 percent vlastnil slovenský Švajčiar Emil Šišák.

september 2014 – Krajský sud potvrdil nárok Sonmazi Invest o náhradu škody

apríl 2015 – Najvyšší súd SR zrušil rozhodnutie krajského súdu v neprospech štátu a vrátil vec na ďalšie konanie

júl 2015- Krajský súd zamietol žiadosť o náhradu škody voči štátu, spoločnosť Sonmazi Invest sa odvolala

december 2016 – Najvyšší súd potvrdil rozhodnutie krajského súdu a žiadosť Sonmazi Invest o náhradu škody zamietol