(Aktualizované 1.12. o 13.00)
Milión vakcín proti novej chrípke A(H1N1) dodá Slovensku spoločnosť Sanofi–Pasteur, ktorá je divíziou koncernu Sanofi–Aventis. Hoci firma podľa agentúry TASR podpísala včera zmluvu so Správou štátnych hmotných rezerv (SŠHR), jej vakcínam chýba certifikát pre slovenský trh.
Za jednu očkovaciu dávku zaplatí Slovensko 7,6 eura a prvú várku môže očakávať ešte do konca tohto roka. Podľa riaditeľa kancelárie predsedu Správy štátnych hmotných rezerv Ľubomíra Urbana má firma podľa zmluvy dodať druhú várku vakcín do 10. januára a tretiu do 8. februára.
Hovorkyňa slovenského zastúpenia Sanofi–Aventis Beáta Kujanová odmietla TRENDU včera potvrdiť úspech spoločnosti v tendri. „Výsledky výberového konania nie sú oficiálne známe a môže sa k nim vyjadrovať iba SŠHR,“ odpísala na otázky.
Sanofi–Pasteur vyrába pandemické vakcíny značky Panenza a Humenza. Ani jedna z nich zatiaľ nemá certifikát Štátneho ústavu na kontrolu liečiv (ŠUKL), ktorý schvaľuje medikamenty. Na Slovenskom trhu boli zatiaľ registrované vakcíny proti novej chrípke Focetria spoločnosti Novartis, Pendemrix od výrobcu GlaxoSmithKline a Celvapan od spoločnosti Baxter.
B. Kujanová odmietla podať informáciu, prečo vakcíny, ktoré sa hotujú predať Slovensku, zatiaľ nemajú oficiálnu certifikáciu ŠUKL, ani európskej liekovej agentúry EMEA. Podľa jej tvrdenia sa nemôže vyjadrovať k ničom, pokiaľ nemajú oficiálne stanovisko, že tender vyhrali.
Na Slovensko by sa vakcíny mali priviezť na základe výnimky, ktorú udelilo ministerstvo zdravotníctva. Takúto kompetenciu má pre prípad hromadných dodávok či centralizovaného nákupu.
Podľa informácií TRENDU mala byť súčasťou súťaže na dodávky vakcín garancia dodávateľa na riešenie nežiadúcich účinkov vakcín. Či takúto garanciu na seba firma prevzala a ako to chce riešiť, zatiaľ hovorkyňa spoločnosti nechcela povedať.
EMEA vydala 20. novembra informáciu, podľa ktorej vakcíny Celvapan, Focetria a Pandemrix majú pozitívny pomer medzi prínosom a rizikom pri súčasnej pandémii chrípky.
Minister zdravotníctva Richard Raši na tlačovej besede v pondelok tvrdil, že „Slovensko kúpi vakcíny za jednu z najnižších cien v Európe“. Podľa ministra by v cene malo byť aj ďalšie príslušenstvo, ako sú striekačky a ihly.
Podľa hlavného hygienika Ivana Rovného vrchol chrípky by sme mali na Slovensku zaznamenať na prelome januára a februára. Hygienici zatiaľ nehovoria o pandémii chrípky.
Ilustračné foto na titulke - Andrej Balco