Európska hodnotiaca tabuľka v oblasti inovácií (EIS) na rok 2023 za päť najinovatívnejších krajín v EÚ určila Dánsko, Švédsko, Fínsko, Holandsko a Belgicko. Rumunsko, Bulharsko, Lotyšsko, Poľsko a Slovensko boli označené ako najmenej inovatívne krajiny eurobloku.
Ročný prehľad výsledkov inovácií využíva množstvo meraní na určenie inovačného skóre krajiny, vrátane absolventov doktorandského štúdia z akademických inštitúcií, príležitostí na odbornú prípravu a prihlášok patentov.
V roku 2023 Dánsko s inovačnou výkonnosťou krajiny na úrovni 137,6 percenta inovačného priemeru EÚ v roku 2016, predbehlo Švédsko (134,5 percenta), Fínsko (134,3 percenta), Holandsko (127,7 percenta) a Belgicko (125 percent priemeru EÚ).
Slovensko s inovačnou výkonnosťou 65,6 percenta patrí do poslednej skupiny nastupujúcich inovátorov, spolu s Rumunskom, Bulharskom, Lotyšskom a Poľskom pod 70 percent priemeru EÚ spred šiestich rokov.
Hodnotenie regiónov
Zároveň s EIS sa vytvára aj Hodnotiaca tabuľka regionálnych inovácií (RIS), čiže rozšírenie tohto merania na základe obmedzeného počtu ukazovateľov na 239 regiónov v 23 členských štátoch EÚ, Nórsku, Srbsku, Švajčiarsku a Spojenom kráľovstve. Na úrovni krajiny sú do RIS zahrnuté Cyprus, Estónsko, Lotyšsko, Luxembursko a Malta, keďže ide o malé krajiny na úrovni väčších regiónov v iných štátoch.
Aj regióny, podobne ako štáty EÚ, sa na základe počtu bodov delia na štyri výkonnostné skupiny - v skupine inovační lídri sa ocitlo 36 regiónov, k silným inovátorom patrí 70 regiónov, mierni inovátori majú 69 regiónov a nastupujúci inovátori 64 regiónov.
Na Slovensku k mernym inovátorom patrí iba Bratislavský kraj (130. priečka zo všetkých regiónov). Západoslovenský kraj (211. pozícia), Stredoslovenský kraj (193. miesto) a Východoslovenský kraj (192. priečka) patria do poslednej skupiny nastupujúcich inovátorov.
Za najviac inovatívny región v roku 2023 bol určený Havedstaden v Dánsku, za ktorým nasledujú Helsinki-Uusimaa vo Fínsku, Oberbayern v Nemecku a tiež Štokholm a Berlín.