Aktualizované 27. januára o 13.40 o reakciu Aleny Krempaskej k výpadku stránky
Občianski aktivisti a Inštitút ľudských práv spustili okolo 18:30, na prvé výročie protestu Gorila, slovenskú verziu Wikileaks - Wikileaks Slovensko. Na adrese www.wikileaks-slovensko.org zverejnili preklady diplomatických depeší z americkej ambasády v Bratislave o politickom a ekonomickom dianí vo svete i na Slovensku. Na stránku sa však už krátko po jej spustení nedalo dostať a jej funkčnosť bola obnovená až v nedeľu po 11.30.
"Výpadok súvisel s extrémne veľkým záujmom o stránku, čím prišlo k preťaženiu servera. Naši dobrovoľníci už pracujú na presune na výkonnejší server, čím by sme takýmto výpadkom predišli," poskytla eTrendu stanovisko Alena Krempaská z Inštitútu ľudských práv, ktorá bola minulý rok hovorkyňou protestov Gorila.
Autori chcú webstránku postupne dopĺňať, agentúru SITA o tom informoval Peter Weisenbacher z Inštitútu ľudských práv - Human Rights Institute.
"Wikileaks zverejnením informácií o zločinoch a korupcii spôsobili zmeny v mnohých krajinách, napríklad tzv. Arabskú jar. Podobne nastal katarzný účinok i na Slovensku po zverejnení spisu Gorila, preto sme sa rozhodli tieto veci spojiť," cituje tlačová správa A. Krempaskú.
Hlavným dôvodom spustenia Wikileaks Slovensko je podľa A. Krempaskej kampaň inštitútu za zatvorenie väznice Guantánamo a prepustenie Bradley Manninga, ktorý tajné dokumenty Julianovi Assangeovi pravdepodobne odovzdal.
"Chceli sme priblížiť ľuďom na Slovensku, čo Manning spravil, a preto sme preložili podstatné diplomatické depeše týkajúce sa Slovenska. Ozvalo sa nám však toľko dobrovoľníkov, že sme sa rozhodli z toho spraviť samostatný projekt," dodala A. Krempaská.
Zdroj: Branislav Benčat
Ilustračné foto - Branislav Benčat