Slovensko dokáže prostredníctvom svojich zásob a dodávok z iných krajín zásobovať spotrebiteľov na celom území zemným plynom ešte 15 dní. Informoval o tom na sobotňajšej tlačovej besede po rokovaní krízového štábu minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek.

Dodal, že bezpečnosť dodávok plynu sa predĺžil o sedem dní, keďže veľkoodberatelia opäť znížili spotrebu zemného plynu a firmy ako francúzska GdF Suez, nemecká E.ON Ruhrgas, či česká RWE Transgas poskytli Slovensku plyn zo svojich zásob.

Podľa ministra hospodárstva za posledných 24 hodín vďaka dodržiavaniu obmedzujúceho odberového stupňa zo strany priemyselných odberateľov Slovensko ušetrilo celkovo 3 milióny kubíkov zemného plynu. “Ušetrili sme teda oproti predchádzajúcemu dňu o pol milióna metrov kubických plynu viac, čiže môžeme konštatovať, že ten smer postupného znižovania odberu plynu zo strany veľkoodberateľov má pozitívny charakter,“ dodal Jahnátek.

Podľa neho veľkoodberatelia by mali ešte ušetriť 1,5 milióna metrov kubických plynu. Slovenský plynárenský priemysel za posledných 24 hodín zabezpečil pomocné dodávky zemného plynu od francúzskej spoločnosti GdF Suez a nemeckej E.ON Ruhrgas. Tieto firmy, ktoré držia v SPP 49-percentný podiel, poskytnú Slovensku denne 7,2 milióna metrov kubických plynu.

“Spoločnosti nám poskytnú tento objem pokiaľ bude trvať na Slovensku núdzový stav,“ doplnil predseda predstavenstva SPP Bernd Wagner. Podľa neho pomoc Slovensku poskytla aj česká firma RWE Transgas, ktorá dala SPP k dispozícii plyn zo svojich slovenských zásobníkov. “Budeme sa snažiť, aby sme vybavili pre Slovensko ďalší dodatočný plyn,“ podotkol predseda predstavenstva SPP.

Ľ. Jahnátek informoval, že monitorovacie skupiny, ktoré majú kontrolovať dodávku plynu a vďaka ktorým by sa mali obnoviť dodávky plynu do Európy, sú už v Kyjeve a v Moskve. “Problém je však v tom, že nedošlo k podpisu protokolu o rozmiestnení týchto pozorovateľov na jednotlivé miesta vzhľadom na to, že ukrajinská strana odmietla podpísať protokol, ktorý pôvodne navrhovala ruská strana, a ktorý nebol ani v súlade s dohovormi s Európskou komisiu. Protokol sa teraz prepracováva na novú verziu. Nový protokol by sa mal prerokovať dnes,“ povedal Ľ. Jahnátek.

Krízový štáv požiada vládu o opätovné spustenie Jaslovských Bohuníc

Krízový štáb dnes popoludní odporučí slovenskej vláde, aby dala pokyn na znovuzačatie prevádzky v druhom bloku jadrovej elektrárne V1 Jaslovské Bohunice. “Keďže stále nemáme istotu, kedy plyn bude pokračovať a nevieme stále uvoľniť ôsmy regulačný stupeň a riziko pri týchto teplotách je stále veľmi vysoké aj z hľadiska prenosu elektrickej energie, rozhodli sme dnes na krízovom štábe, že v popoludňajších hodinách požiadame premiéra o zvolanie mimoriadneho zasadnutia vlády, na ktorom doporučíme posúdiť energetickú bezpečnosť Slovenska s možnosťou prifázovania nedávno odstaveného jadrového bloku v Jaslovských Bohuniciach," povedal Ľ. Jahnátek.

Podľa neho stále trvá pre zastavenie dodávok plynu z Ruskej federácie ohrozenie elektrickej prenosovej sústavy. “Nemôžme dodať ani kubík plynu do generátorov, ktoré zabezpečujú pre prenosovú sústavu podporné služby. Čiže labilita sústavy je ohrozená,“ dodal minister hospodárstva.

Jadrová a vyraďovacia spoločnosť (JAVYS) sa už začala pripravovať na možné opätovné naštartovanie druhého bloku jadrovej elektrárne V1 Jaslovské Bohunice. “Vzhľadom na potenciálnu možnosť rozhodnutia vlády o nábehu druhého bloku V1 začala naša spoločnosť vykonávať predbežné činnosti,“ uviedol hovorca JAVYS Dobroslav Dobák.

O možnom 154475>opätovnom začatí s výrobou elektrickej energie v druhom bloku jadrovej elektrární V1 v Jaslovských Bohuniciach informoval podľa ministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka premiér Robert Fico šéfa Európskej komisie José Manuela Barrosa. "Pán Barroso vyjadril pochopenie s kritickou situáciou, ktorá na Slovensku je, lebo treba otvorene povedať, že najhoršie z hľadiska plynovej krízy je na tom Slovensko, Bulharsko a Rumunsko. Predseda EK požiadal premiéra, aby urýchlene zaslal list na komisiu s tým, aby sme písomne informovali aj premiérov všetkých členských štátov Európskej únie o tejto našej požiadavke,“ spresnil v piatok po rokovaní krízového štábu Ľ. Jahnátek.

Dodávky zemného plynu z Ruska na Slovensko sa úplne 154237>zastavili v noci z utorka na stredu. Spoločnosť SPP-distribúcia preto vyhlásením obmedzujúceho odberového stupňa č. 8 v stredu ráno obmedzila dodávku plynu pre priemyselných odberateľov. SPP vyhlásil v utorok popoludní stav núdze po tom, čo pre 153885>rusko-ukrajinský spor v noci z pondelka na utorok začal dostávať z Ruska o 70 percent plynu menej.

Ruský energetický gigant Gazprom v utorok drasticky znížil dodávky zemného plynu smerujúceho cez Ukrajinu do Európy. Redukcia zásobovania bola dôsledkom dlhodobého sporu medzi Kyjevom a Moskvou týkajúceho sa cien plynu v novom roku. Rusko tiež obviňuje Ukrajinu, že kradne každý deň 35 miliónov kubických metrov ruského plynu určeného pre Európu.

Ukrajina to odmietla a Rusko obvinila z "manipulácie" s dodávkami. Z Ruska pochádza približne štvrtina plynu pre 27-členný blok. Až 80 percent ruského plynu sa do Európy pritom dostáva cez Ukrajinu.

V období chladnej zimy viaceré krajiny centrálnej a východnej Európy pokles ruských dodávok tvrdo zasiahol. Okrem Slovenska je postihnutá aj Česká republika, Rakúsko, Maďarsko, Poľsko, Rumunsko, Nemecko, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Chorvátsko, Grécko, Macedónsko, Turecko, Taliansko, Slovinsko, Francúzsko a Srbsko.

Foto na titulke - Flickr.com