Slovensko v roku 2023 vypustilo 368 gramov skleníkových plynov na jedno euro (g/euro) pridanej hodnoty, čo je najmenej vo Vyšehradskej štvorke (V4). V rebríčku EÚ je Slovensko na desiatej priečke a nad európskym priemerom 224 g/euro. Informoval o tom Inštitút pre stratégie a analýzy (ISA) na základe údajov Eurostatu.
„Od roku 2008 sa na Slovensku pomer emisií k pridanej hodnote znížil o 45,4 percenta, čo je najviac z V4,“ uviedol inštitút. Najväčší podiel emisií (35,4 percenta) tu podľa Eurostatu tvorí priemyselná výroba. Na druhom mieste sú domácnosti s 18,3 percenta a na treťom je výroba a dodávky energií.
Najvyššiu mieru emisií k pridanej hodnote vo V4 má podľa Eurostatu Poľsko. V európskom porovnaní je na druhej priečke po Bulharsku. Rakúsko je ako jediné z regiónu pod priemerom EÚ so 180 g/euro. Najnižšiu mieru emisií na pridanú hodnotu v EÚ má Švédsko, a to na úrovni 96 g/euro.
V Česku a Poľsku tvorí najväčší podiel na emisiách výroba a dodávky energií (vyše 30 percent) pre veľké zastúpenie uhoľných elektrární. V Maďarsku najviac emisií produkujú domácnosti (24,4 percenta).