Ako upozorňuje Komora opatrovateliek Slovenska, nedocenená fyzická a psychická náročnosť práca opatrovateľov, sústavné preťažovanie pre ich nedostatočný počet, zdegradovanie profesie opatrovateľa a k tomu minimálny plat, spôsobujú, že na ponuku práce opatrovateľa sa už nikto nehlási. Bez opatrovateliek pritom systém starostlivosti o odkázaných skolabuje.
Asociácia poskytovateľov sociálnych služieb v SR už roky upozorňuje, že príde deň, kedy zariadenia začnú vracať klientov príbuzným. Niektoré už podľa komory k najhoršiemu scenáru pristupujú. „Prednedávnom Domov MUDr. Dallosa v Moravskom Svätom Jáne pre nedostatok opatrovateliek musel zatvoriť zariadenie a žiadať príbuzných, aby si klientov zobrali domov. Rodiny sú zdesené a nevedia, čo majú robiť,“ poukázala.
Komora opätovne pripomína, že práca opatrovateľky je fyzicky a psychicky náročná a nedokáže ju vykonávať hocikto. S cieľom jej zatraktívnenia opakovane žiadala započítanie praxe zo zahraničia ako aj z domácej starostlivosti, či zrovnoprávnenie platových podmienok vo verejných a neverejných zariadeniach. Navrhovala daňové úľavy a isté benefity na prilákanie nových opatrovateľov do systému.
„Sociálne služby a ich najkľúčovejší článok opatrovatelia ale stále nie sú prioritou tohto štátu. Kompetentní aj naďalej idú cestou prehliadania profesionálnych opatrovateľov, čo má za následok ich kritický nedostatok,“ konštatuje komora. Tá preto naliehavo žiada vládu, aby zvýšila investície do sociálnych služieb, a to primárne na platy opatrovateľov. „To je najväčší kameň úrazu, 64 percent zamestnancov v starostlivosti o klienta sú opatrovateľky a bez opatrovateliek nemôžu sociálne služby existovať,“ uzavrela predsedníčka komory Dana Grafiková.