Európska únia už nevyrába elektrinu rovnakým spôsobom ako pred dvoma desaťročiami. Podiel jadrovej energie na energetickom mixe EÚ sa minulý rok znížil na 23 percent, pričom v roku 2000 predstavoval 32 percent.

Výroba z obnoviteľných zdrojov energie sa za posledné dve desaťročia stále zvyšovala, no jadro si zachováva kľúčovú úlohu, informuje Euronews.com. Najväčší podiel na výrobe elektriny má vo Francúzsku, hneď na druhom mieste skončilo Slovensko. Významný časť tvorí aj v krajinách ako Belgicko, Maďarsko a Fínsko.

Slovensko pripravuje výstavbu nového jadrového zdroja v Jaslovských Bohuniciach. Vláda sa spolieha, že by mal poskytnúť stabilný zdroj elektriny, ktorý zníži riziká súvisiace s výkyvmi v dodávkach energie a s politickou neistotou v dodávateľských krajinách. Uznesenie hovorí o novom inštalovanom výkone 1 200 MW v areáli existujúcej elektrárne.

Young,Maintenance,Engineer,Man,Working,In,Wind,Turbine,On,The
Neprehliadnite

Vietor prestáva byť pre Európu priaznivý. Výroba elektriny naráža na vlastné limity

Predpokladá sa, že do roku 2040 môže dopyt po elektrickej energii u nás vzrásť na dvojnásobok. „Takýto nárast by mohol viesť k nedostatku výrobných kapacít na pokrytie vlastnej spotreby,“ argumentuje Ministerstvo hospodárstva SR, prečo treba ďalší jadrový blok v Bohuniciach.

Obnoviteľné zdroje sa využívajú viac

Novú atómovú elektráreň potrebujeme, ale aj obnoviteľné zdroje, zhodli sa experti na Energetickej konferencii SAPI. Šéfredaktor Energie-portal.sk Radovan Potočár považuje obnoviteľné zdroje za súčasť riešení posilňujúcich energetickú bezpečnosť, keďže ide o lokálne zdroje znižujúce závislosť od dovozu.

Riaditeľ Slovenskej asociácie udržateľnej energetiky Ján Karaba si myslí, že každá krajina by mala mať vyvážený energetický mix. Rozvoj obnoviteľných zdrojov energie je podľa neho momentálne rozumnejšia cesta z viacerých dôvodov. „Tým prvým je riešenie situácie, kedy sa po roku 2030 staneme čistým dovozcom elektriny.“ Pripomenul, že výstavba atómových elektrární trvá 20 a viac rokov, „obnoviteľné zdroje energie, ak sa podobne ako v iných krajinách odstránia zbytočné bariéry v legislatíve, viete v závislosti od jednotlivých typov (fotovoltické elektrárne, veterné elektrárne, vodné elektrárne, iné) povoliť a postaviť za dva až päť rokov“.

„Mať dostatok vlastných zdrojov jednak zvyšuje energetickú bezpečnosť v časoch krízy, aké sme zažili aj v posledných rokoch, zároveň spotrebitelia elektriny neplatia zahraničným výrobcom, ale peniaze zostávajú v slovenskej ekonomike, čiže štát má príjmy z daní, ale aj odvodov ľudí, ktorí pracujú v sektore, “ dodal.

Celkovo v rámci eurobloku tvorili v roku 2023 obnoviteľné zdroje najväčší podiel na výrobe elektriny v EÚ, a to 35 percent, nasledované fosílnymi palivami (32 percent) a jadrovou energiou (23 percent). Podiel obnoviteľných zdrojov sa od roku 2004 viac ako zdvojnásobil v snahe dosiahnuť klimatickú neutralitu do roku 2050.

Kŕdeľ vtákov lieta okolo turbín.
Neprehliadnite

Veterná energia Európu sklamala, opäť sa musí spoliehať na plyn. Ceny šli hore

„Veterná a solárna energia za posledné roky explodovali, čo sa týka rastu,“ povedal riaditeľ pre politiku v Eurelectric Cillian O’Donoghue, organizácii zastupujúcej európsky energetický priemysel. „Súčasný trend bude podľa mňa pokračovať.“ Napriek záväzkom v oblasti klímy viaceré krajiny vrátane Talianska, Nemecka a Spojeného kráľovstva, stále vo výraznej miere závisia od plynových elektrární.

Ceny zostávajú vysoko

Veľkoobchodné ceny elektriny v Európe zostávajú vyššie ako pred vojnou na Ukrajine, hoci od svojich vrcholov v roku 2022, keď konflikt narušil globálne energetické trhy, výrazne klesli. V novembri dosiahli ceny elektriny maximum za posledné mesiace, čo odráža pretrvávajúcu volatilitu na trhu.

Získate praktický zdroj energie pre vonkajšie priestory a nemusíte už ťahať cez záhradu a do záhradného domčeka dlhé elektrické káble.
Neprehliadnite

Zahral sa na hackera a získal prístup k energii pre celé Nemecko

Podľa riaditeľa C. O’Donoghuea súčasné problémy, ktorým čelíme, sú dôsledkom nedostatku kapacít v sieťach, flexibility a skladovania energie. „Vidíme však pokrok v cenách. Myslím si, že s pribúdaním obnoviteľných zdrojov budeme v budúcnosti pozorovať ďalší pokles cien a menšiu volatilitu na trhu,“ uzavrel.

Ďalšie dôležité správy

JB 6 Astana - Ruský prezident Vladimir Putin rozpráva počas tlačovej konferencie po zasadnutí Rady pre kolektívnu bezpečnosť Organizácie Zmluvy o kolektívnej bezpečnosti (CSTO) v Astane 28. novembra 2024. FOTO TASR/AP 

Russian President Vladimir Putin gestures while speaking to the media after the summit of the Collective Security Treaty Organization in Astana, Kazakhstan, Thursday, Nov. 28, 2024. (Ramil Sitdikov, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)
Neprehliadnite

Klincom do rakvy ZSSR bola lacná ropa. Vývoj cien Uralu veští niečo podobné Putinovmu režimu