Slovensko je v prvej päťke krajín v čerpaní financií z Európskeho sociálneho fondu (ESF). Vyplýva to z aktualizovanej informácie o stave čerpania pomoci poskytnutej Európskou komisiou (EK), informovala o tom hovorkyňa Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR Michaela Slivková Kirňaková.

ESF slúži na podporu zamestnanosti a sociálneho začlenenia. „Je to nástroj, ktorý každý rok v Únii pomáha približne desiatim miliónom ľuďom získať prácu, respektíve zlepšiť si zručnosti tak, aby boli schopní nájsť si v budúcnosti prácu," vysvetlil minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina) s tým, že fond rovnako pomáha začleňovať znevýhodnených ľudí do spoločnosti a zabezpečovať spravodlivejšie životné príležitosti pre všetkých.

Peniaze
Neprehliadnite

Priemerná výška pomoci na jedného pracujúceho už dosiahla 455 eur

Rezort práce používal financie z ESF tento rok primárne na podporu udržania a vytvárania pracovných miest. „Nezabúdali sme však ani na potravinovú pomoc, podporu sociálnej ekonomiky a na tých najzraniteľnejších - podporu osôb s ťažkým zdravotným postihnutím, podporu osobných asistentov v školách a marginalizované rómske komunity," vymenoval štátny tajomník ministerstva Boris Ažaltovič.

Hoci celkové čerpanie Európskeho sociálneho fondu predstavuje v celej Európskej únii 43,42 percenta, Slovensko doposiaľ vyčerpalo 50,55 percenta alokovaných finančných zdrojov. V rámci Fondu európskej pomoci pre najodkázanejšie osoby sa s čerpaním na úrovni 62,45 percenta nachádza Slovensko na 12. mieste, kým celkové čerpanie v tomto programe je na úrovni 51,91 percenta.

Na snímke minister minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak (Sme rodina) prichádza na 71. rokovanie vlády SR 27. januára 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Ministerstvo práce pomáha z rezortov postihnutým firmám najrýchlejšie, tvrdí Krajniak

„V našom rezorte takmer všetky vyčlenené finančné prostriedky z ESF vyčerpáme do konca tohto roka, preto je pre nás kľúčové, aby sme financie z nového programového obdobia mohli čerpať najneskôr od januára 2022," uzavrel Krajniak.

Slovensko má podiel priebežných platieb na celkovej alokácii zdrojov v ESF niečo vyše 50 percent. Väčší podiel majú iba Estónsko (50,64 percenta), Grécko (54,58 percenta), Fínsko (54,66 percenta) a Luxembursko (64,51 percenta). V prvej desiatke krajín s najlepším čerpaním zdrojov z ESF sa nachádza aj Írsko (50,33 percenta), Nemecko (49,83 percenta), Holandsko (49,37 percenta), susedné Maďarsko (49,25 percenta) a Bulharsko (48,41 percenta). Susedné Rakúsko (46,39 percenta) je na 15. mieste, Česká republika (45,19 percenta) na 16. mieste a Poľsko (43,82 percenta) sa ocitlo na 18. mieste. Najpomalšie čerpá prostriedky z ESF Malta (26,83 percenta) a Chorvátsko (30,46 percenta).