Slovensko je pripravené predĺžiť zákaz dovozu agrokomodít z Ukrajiny, ak Európska komisia nenájde vhodný spôsob, ako riešiť prebytok ukrajinského obilia v Európe. Uviedol to minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Richard Takáč po zasadnutí Rady EÚ pre poľnohospodárstvo a rybolov v Bruseli.

Richard Takáč spresnil, že sa pred zasadnutím Rady ministrov stretol s prvým podpredsedom Komisie Marošom Šefčovičom, eurokomisárom pre poľnohospodárstvom Januszom Wojciechovským a svoj prvý pracovný pobyt v Bruseli využil aj na rokovania s rezortnými partnermi z krajín Vyšehradskej štvorky a Rakúska a tiež z krajín susediacich s Ukrajinou.

„V rámci rokovaní s Wojciechovským som otvoril tému, že na budúci rok oslávime 20 rokov od vstupu do EÚ a Slovensko ešte nie je vyrovnané v konvergencii, v priamych platbách, s inými členskými krajinami. Sme na úrovni okolo 82 percent a eurokomisár uznal, že to je problém,“ opísal situáciu Richard Takáč. Dodal, že komisára uistil, že proces digitalizácie a transparentnosti na Pôdohospodárskej platobnej agentúre bude pokračovať v snahe premeniť túto agentúru na modernú inštitúciu 21. storočia.

Dovoz ukrajinského obilia do EÚ

Minister zároveň spresnil, že naprieč všetkými stretnutiami rezonovala téma dovozu ukrajinského obilia do EÚ. Táto téma nebola predmetom oficiálnych rokovaní, ale počas jednotlivých stretnutí sa tomu všetci venovali. Podľa Richarda Takáča ide o veľký problém z pohľadu Slovenska, ktoré inak podporuje prevoz ukrajinského obilia cez tranzitné koridory do tretích krajín.

„Realita je taká, že tieto komodity zostávajú v EÚ a Slovensko zhruba jednu tretinu pôdy využíva na pestovanie obilnín a ich predaj do krajín západnej Európy. Hrozí nám, že tieto trhy obsadia nejakí dodávatelia lacnejšej pšenice vypestovanej za iných podmienok na Ukrajine,“ vysvetlil.

Upozornil, že to môže byť problém, lebo čo má potom Slovensko robiť so zhruba 500-tisíc hektármi pôdy ak stratí možnosť vyvážať obilie. Pestovanie zeleniny, ovocia či krmiva pre hospodárske zvieratá obrábanie tejto plochy vyrieši len okrajovo.

Predĺženie zákazu

„S veľkou pravdepodobnosťou predložím na vládu návrh predĺženia zákazu dovozu, ktorý máme z našej strany do konca roka. Neradi robíme tieto veci, ale Európska komisia musí prísť s nejakým návrhom riešení. O tom som hovoril aj s Wojciechowským, aby sme hľadali spoločné riešenie toho, že ukrajinské komodity sú umiestňované na spoločnom trhu,“ povedal.

Na otázku ako dlho by chcel tento zákaz dovozu ukrajinských agrokomodít predĺžiť a či to konzultuje s ostatnými krajinami susediacimi s Ukrajinou, uviedol, že tieto krajiny musia zachovať jednotný postoj. Dodal, že o termínoch je predčasné hovoriť, ale môže to trvať dovtedy, kým eurokomisia nenájde prijateľné riešenie pre všetkých.

Ďalšie dôležité správy

KK23 Odesa - Na snímke kontajnerová loď Joseph Schulte plaviaca sa pod vlajkou Hongkongu pláva z prístavu v Odese 16. augusta 2023. Do dočasného koridoru v Čiernom mori, ktorý bol vytvorený po odstúpení Ruska od dohody o preprave obilia z Ukrajiny, vplávalo prvé civilné plavidlo. Podľa stredajšej správy britskej stanice BBC o tom informoval ukrajinský vicepremiér a minister infraštruktúry Olexandr Kubrakov. FOTO TASR/AP
In this photo provided by Ukraine's Infrastructure Ministry Press Office, co
Neprehliadnite

Kyjev poprel správy, že Ukrajina pozastavila plavbu obilným koridorom