Prvýkrát v tomto roku sa ministri zahraničia Európskej únie zídu už v pondelok 19. januára, no ešte bude skoro na stanovisko o sankciách. Rozhodnutie, či ich zjemniť, nezmeniť alebo posilniť by malo padnúť až v marci.
„Odvolanie sankcií podporujú Rakúsko, Maďarsko, Taliansko, Cyprus, Slovensko, Francúzsko a Česká republika,“ citovala agentúra TASS svoj zdroj. Ten tiež uviedol, že ministri zahraničia Únie sa na pondelkovom stretnutí nechystajú o sankciách rozhodovať: „Rusko bude samozrejme súčasťou agendy, ale o probléme sankcií - ich možnom zrušení, zmäkčení či obnovení - sa nebude rokovať. Rozhodnutie o sankciách by malo byť urobené v marci.“
Denník The Wall Street Journal už skôr informoval o dokumente, ktorý pripravuje diplomatická služba Európskej únie (EÚ). V ňom sa vraj počíta so zmiernením sankcií a s čiastočnou normalizáciou vzťahov s Ruskom, ak Moskva zmení svoj postoj k Ukrajine. Denník tiež napísal, že o dokumente by mali ministri zahraničia rokovať už na pondelkovom samite v Bruseli.
Únia pre rusko-ukrajinskú krízu zaviedla niekoľko typov sankcií voči ukrajinským separatistom aj voči Rusku, ktoré západné štáty obviňujú z podpory povstalcov na východe Ukrajiny. Viac ako stovke ľudí a niekoľkým firmám zmrazil Brusel majetky v Európe, peniaze v tunajších bankách a tiež im zakázal vstup na územie EÚ.
Únia to zdôvodnila porušovaním územnej celistvosti Ukrajiny a v prípade Krymu tiež tým, že EÚ neuznáva jeho minuloročnú anexii Ruskom. Obmedzený bol tiež export zbraní a určitých technológií z EÚ do Ruskej federácie a predovšetkým prístup ruských firiem a bánk na európske finančné trhy.