Slovensko za posledné roky dokázalo, že nie je len mladším súrodencom ostatných členských krajín. Je rovnocenným partnerom s konkrétnymi riešeniami, ako prispieť k silnej a odolnej Európskej únii. Uviedol to v pondelok dočasne poverený premiér Eduard Heger pri príležitosti 19. výročia vstupu Slovenska do EÚ.
Heger: Sme plnohodnotným členom EÚ
„Už 19 rokov sme plnohodnotným členom Európskej únie, ktorá je našou rozšírenou vlasťou. Pristupujme k nej nielen ako k zdroju príležitostí, ktoré nám otvorila, ale aj ako k domovu, o ktorý sa aj my musíme starať,“ skonštatoval na sociálnej sieti.
EÚ podľa jeho slov ukázala, že je viac ako len politické a ekonomické zoskupenie. „Miera solidarity, odhodlania a jednoty nikdy nebola citeľnejšia ako počas kríz, ktorým spoločne čelíme,“ povedal. Podotkol, že pokiaľ budeme „udržiavať pri živote“ silné hodnoty, na ktorých je EÚ postavená, budeme nezlomní. „Verím, že toto je silnou motiváciou pre všetky ďalšie krajiny, ktoré sa k nám chcú pripojiť. Budú vítané,“ dodal.
Prezidentka: Členstvo v EÚ nám prináša benefity
Členstvo v Európskej únii prináša Slovensku mnohé praktické benefity aj miliardové investície. Na sociálnej sieti uviedla prezidentka SR Zuzana Čaputová.
„To najdôležitejšie je nevyčísliteľné. Sme súčasťou jedného z najúspešnejších mierových projektov v dejinách, ktorý stáročia konfliktov vystriedal za spoluprácu, obchod, voľný pohyb a najmä slobodu a demokraciu,“ povedala.
Hlava štátu skonštatovala, že nemusíme bezvýhradne súhlasiť so všetkým, no podstatné je, že EÚ spolutvoríme a sedíme za stolom ako rovnoprávny člen. „Máme možnosť hlasovať, vetovať, navrhovať a vyjednávať o podobe našej spoločnej budúcnosti,“ dodala.
Na Slovensku si pripomíname Deň pristúpenia Slovenskej republiky k EÚ od roku 2011. Do 15-člennej EÚ vstúpilo 1. mája 2004 v rámci jej dovtedy najväčšieho rozširovanie desať nových krajín. Okrem Slovenska aj Cyprus, Česko, Estónsko, Maďarsko, Litva, Lotyšsko, Malta, Poľsko a Slovinsko.