Posledné štatistiky počtov infikovaných novým koronavírusom a úmrtí naň sú hrozivé. Slovensko nie je síce najhoršia krajina v boji s novým koronavírusom na svete, ale má už k tomu veľmi blízko.
Počet ľudí chorých na covid vo svete prudko klesá. Ťahá ho pokles v Spojených štátoch či Európskej únii. Je to dôkaz, že druhá globálna vlna pandémie je na ústupe.
Sú ale krajiny, kde vírus neustupuje a počet infikovaných ľudí rastie. Jednou z nich je aj Slovensko. Je iba niekoľko štátov, ktoré majú vyšší počet infikovaných – a to najmä Česko, Izrael a Portugalsko.
Slovensko momentálne patrí k desiatim krajinám sveta s najvyšším počtom infikovaných ľudí na stotisíc obyvateľov.
V prípade úmrtí je situácia ešte horšia. Slovensko je krajinou s druhým najvyšším relatívnym počtom úmrtí na covid na svete. Pred ním je iba Portugalsko, kde vyčíňajú zároveň britská, brazílska a juhoafrická mutácia. Podľa niektorých štatistík, pri započítaní všetkých úmrtí súvisiacich s covidom, je Slovensko pravdepodobne už prvou krajinou na svete v smrtnosti covidu.
Na Slovensku zomiera dvojnásobne viac ľudí v prepočte na počet obyvateľov ako v Spojených štátoch, trojnásobne viac ako v Európskej únii a štvornásobne viac ako v Izraeli.
Prudký pokles počtu prípadov v Portugalsku ukazuje, že Slovensko je lídrom v neschopnosti bojovať s covidom.
Porovnanie s okolitými krajinami
Česko je v počte nakazených extrém, ktorý ukazuje na vysokú nedôveru obyvateľstva k vláde. Omnoho zaujímavejšie je porovnanie Slovenska s ostatnými okolitými krajinami.
Vo všetkých susedných štátoch okrem Česka dosiahla epidémia vrchol v novembri. Zavedené opatria v Poľsku, Maďarsku, Rakúsku či dokonca na Ukrajine otočili trend vo vývoji covidu. A počet nakazených prípadov klesol niekoľkonásobne.
Naopak, na Slovensku sa experimentovalo s celoplošným testovaním. Krivka nakrátko poklesla a potom vystrelila na nové rekordy.
Ešte horšie vyzerá úmrtnosť na covid. Kým v uvedených krajinách okrem Česka úmrtnosť od decembra vytrvalo klesá, na Slovensku prudko rastie.
Prijatie zodpovednosti
Dáta hovoria jednoznačne – Slovensko v boji s covidom zlyhalo. Odborníci môžu diskutovať, či to bolo plošným testovaním a zanedbaním ostatných opatrení, alebo slabou schopnosťou ministerstva zdravotníctva a hlavného hygienika manažovať krízu, či chaotickými opatreniami a spôsobom ich prijímania. Existujú ďalšie desiatky možných dôvodov.
Vo fungujúcej spoločnosti by sa okamžite zriadila parlamentná komisia, ktorá by mala preskúmať dôvody slovenského zlyhania. Mali by v nej byť zastúpení okrem politikov najmä odborníci. Slovensko by sa malo dozvedieť, kto a v čom zlyhal.
Za porušenie karantény 10 rokov väzenia. Boj s novými mutáciami naberá na sile
Realita je však taká, že na Slovensku prakticky nefunguje kontrola moci. Neexistuje tu druhá komora parlamentu volená priamo, ani väčší vplyv regiónov či prezidenta na politické dianie. Na Slovensku môže víťaz parlamentných volieb takmer všetko, najmä ak má ústavnú väčšinu.
Slovenská vláda nikdy sama voči sebe nevyvodí politickú zodpovednosť. Ľudia budú zomierať rekordným tempom, no vládni predstavitelia si budú iba prehadzovať vinu jeden na druhého. Pri slabo premyslenej ústave je jedinou možnosťou na vyvodenie zodpovednosti tlak zdola – hlas ľudu.
Vláda získala svoj mandát na štyri roky a ľudia majú čakať do volieb, budú tvrdiť politici pri moci. Avšak pri existujúcej slabej kontrole moci a neschopnosti vyvodiť zodpovednosť za svoje zlyhania je dôležité, aby ľudia vyjadrili svoj názor každým demokratickým spôsobom. Najlepšie takým, ktorý nebude môcť vláda odignorovať.