Dlh verejnej správy na Slovensku dosiahol po revízii úroveň 56,1 percenta hrubého domáceho produktu, čo predstavuje štrnásty najnižší deficit v rámci 27 krajín Európskej únie, uviedli v utorok analytici úseku meny, štatistiky a výskumu (ÚMS), ktorý spadá pod Národnú banku Slovenska.

„V súčasnosti 15 členských štátov presahuje maastrichtskú hranicu dlhu 60 percent HDP. Najzadlženejšou krajinou ostáva Grécko, kde verejné zadlženie oproti aprílu vzrástlo o dva percentuálne body. Najnižší verejný dlh spomedzi krajín EÚ má ekonomika Estónska s hodnotou 20,2 percenta HDP,“ priblížili odborníci. Hrubý dlh verejnej správy Slovenska bol podľa nich revidovaný len mierne, pričom v porovnaní s jarnou správou sa tento ukazovateľ zvýšil o desatinu percentuálneho bodu.

Priemerná výška dlhu krajín EÚ by mala dosahovať úroveň 80,8 percenta HDP, v rámci eurozóny je hodnota vyššia a dosahuje 87,4 percenta HDP. V porovnaní s jarnými odhadmi by tak malo ísť o pokles týchto ukazovateľov.

Deficit ostal v prípade EÚ aj eurozóny po revízii nezmenený, a to na úrovni 3,5 percenta HDP, respektíve 3,6 percenta HDP v prípade krajín používajúcich euro. Slovenský deficit pritom dosiahol 5,2 percenta HDP, čo nás v rámci krajín EÚ radí na šiestu priečku, doplnil ÚMS. Vyšší deficit tak dosahujú už iba Poľsko, Francúzsko, Rumunsko, Maďarsko a Taliansko.

„Vo väčšine členských krajín sa údaje za hospodárenie verejného sektora za rok 2023 revidovali zľahka. Výnimkou je Cyprus, kde revízia dosiahla viac ako jeden percentuálny bod. Najvyšší deficit v rámci EÚ vykazuje opäť Taliansko s hodnotou 7,2 percenta HDP. Viaceré krajiny stále trápi deficitné hospodárenie, no štyri z nich vyšli s pozitívnou bilanciou verejného sektora. Najvyšší prebytok zaznamenala ekonomika Dánska,“ doplnili analytici.

Ďalšie dôležité správy

Inštitúciám by prospelo vyvodenie osobnej zodpovednosti. Potvrdzujú to covidové zlyhania
Neprehliadnite

Na stabilizáciu dlhu je Slovensko pripravené využiť aj hotovostnú rezervu