Slovenský plynárenský priemysel hľadá alternatívne zdroje, z ktorých by sa dal doviesť zemný plyn na Slovensko. Dodávky z Ruska sú pre spor Gazpromu s Ukrajinou zastavené.
Ako povedal na piatkovej tlačovej besede po rokovaní krízového štábu minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek, v súčasnosti sa zvažujú technické možnosti dodávok spolu 8 až 10 miliónov metrov kubických plynu denne zo zásobníkov spoločnosti E.ON na česko-nemeckej hranici, od spoločností Gaz de France, ÖMV či z poľských zásobníkov.
"Zo zásobníkov na území Slovenska, ktoré má k dispozícii E.ON sa už začalo čerpať zhruba 1 milión metrov kubických plynu," povedal Ľ. Jahnátek.
"S našimi materskými spoločnosťami, teda s Gaz de France a E.ON Ruhrgas, tvrdo pracujeme na tom, aby sme dostali havarijné dodávky plynu na územie Slovenska. Menšie množstvo tohto plynu už máme k dispozícii," dodal predseda predstavenstva SPP Bernd Wagner.
Slovensku pomôže aj Česká republika. Český minister obchodu a priemyslu Martin Říman dnes informoval, že Česko poskytne Slovensku plyn v objeme 4 miliónov kubických metrov. Zemný plyn sa bude čerpať z českého podzemného zásobníka na Slovensku a k dispozícií by mal byť už v piatok v popoludňajších hodinách. Podľa M. Římana uvedený objem dodávok zodpovedá približne 15 percentám dennej spotreby plynu na Slovensku.
Alternatívne zdroje plynu by mohli podľa Ľ. Jahnátka pomôcť zvládnuť zvýšené požiadavky na slovenskú distribučnú sieť. Zo zásobníkov na Slovensku, v ktorých je podľa Jahnátka naakumulovaných 1,9 miliardy metrov kubických plynu, je možné za deň distribuovať iba 22 milióna kubíkov.
Priemyselní odberatelia podľa ministra hospodárstva stále neznížili svoj odber plynu natoľko, ako predpokladá stále platný regulačný stupeň číslo osem, čím ohrozujú funkčnosť celej distribučnej sústavy. Väčší odber, ako dokážu vykompenzovať slovenské zásobníky, znižuje prevádzkový tlak v plynovodoch a ohrozuje možnosti transportu plynu ku konečným spotrebiteľom najmä na východe Slovenska.
“Stále nie sme na požadovanej úrovni šetrenia zo strany veľkoodberateľov. Včera došlo k šetreniu 2,5 milióna metrov kubických plynu, ale stále nie sme na požadovanej úrovni 4,5 milióna metrov kubických plynu,“ povedal Jahnátek. V súčasnosti SPP spracováva zoznamy, v ktorých budú údaje, ktorý podnik koľko plynu spotreboval.
“Údaje by mali byť spracované v sobotu poobede, ktoré dáme k dispozícii Slovenskej energetickej inšpekcii. Tá by mala v nedeľu na základe týchto údajov začať konať. Uskutočnia sa fyzické kontroly, inšpekcia pritom dostala pokyn nepohybovať sa na minimálnych hraniciach sankcií,“ zdôraznil Ľ. Jahnátek.
O možnom opätovnom začatí s výrobou elektrickej energie v druhom bloku jadrovej elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach informoval podľa Jahnátka premiér Robert Fico šéfa Európskej komisie José Manuela Barrosa. "Pán Barroso vyjadril pochopenie s kritickou situáciou, ktorá na Slovensku je, lebo treba otvorene povedať, že najhoršie z hľadiska tejto krízy je na tom Slovensko, Bulharsko a Rumunsko.
Predseda Európskej komisie požiadal premiéra, aby urýchlene zaslal list na komisiu s tým, aby sme písomne informovali aj premiérov všetkých členských štátov Európskej únie o tejto našej požiadavke,“ spresnil minister hospodárstva.
Ľ. Jahnátek po štvrtkovom rokovaní krízového štábu vyhlásil, že ak sa dodávka zemného plynu neobnoví do 48 hodín, krízový štáb odporučí slovenskej vláde obnoviť prevádzku druhého bloku jadrovej elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach. Znovuzačatie prevádzky druhého bloku V1 je podľa Jahnátka potrebné z hľadiska stabilizovania elektrickej prenosovej sústavy, pretože kvôli zastaveniu dodávok plynu hrozí jej kolaps.
Slovensko odpojilo druhý blok V1 na základe prístupových zmlúv do Európskej únie posledný deň minulého roka. Podľa ministra Ľ. Jahnátka znovunaštartovanie druhého bloku jadrovej elektrárne V1 by sa malo podariť za sedem dní.
Minister hospodárstva potvrdil, že vo štvrtok podpísal ruský premiér Vladimir Putin dohodu o 154549>zriadení expertných skupín pre monitorovanie plynu, v piatok podpísala túto dohodu už aj Ukrajina. "V tomto čase je malá skupina expertov Európskej komisie už na Ukrajine, kde pripravujú základné schémy kontroly," povedal Ľ. Jahnátek.
V poobedňajších hodinách sa má v Berlíne stretnúť expertná skupina nominovaná Európskou úniou. "Na stretnutí sa dohodnú všetky technické podmienky kontroly. Potom budú prizvaní experti z podnikateľskej sféry a odíde sa na konkrétne miesta kontroly," spresnil Ľ. Jahnátek. Podľa neho by sa potom mali obnoviť dodávky plynu do Európskej únie.
Slovensko bude mať troch zástupcov v monitorovacom výbore, ministerstvo hospodárstva jedného a SPP dvoch. Mená nechcela ani jedna strana konkretizovať. "Je to veľmi dôležitá expertná skupina. Po našom krízovom štábe, kde sme sa dohodli, ktorých ľudí tam vyšleme, sú už tieto osoby na ceste do Berlína, kde sa naši SPP experti stretnú s ďalšími členmi expertnej skupiny. Kľúčovou úlohou je pripraviť túto skupinu čo najskôr, aby bolo možné začať s opätovnými dodávkami plynu čo najskôr," dodal B. Wagner.
Dodávky zemného plynu z Ruska na Slovensko sa úplne 154237>zastavili v noci z utorka na stredu. Spoločnosť SPP-distribúcia preto vyhlásením obmedzujúceho odberového stupňa č. 8 v stredu ráno obmedzila dodávku plynu pre priemyselných odberateľov. SPP vyhlásil v utorok popoludní stav núdze po tom, čo pre rusko-ukrajinský spor v noci z pondelka na utorok začal dostávať z Ruska o 70 % plynu menej.
Ruský energetický gigant Gazprom začiatkom roka 153885>drasticky znížil dodávky zemného plynu smerujúceho cez Ukrajinu do Európy. Redukcia zásobovania bola dôsledkom dlhodobého sporu medzi Kyjevom a Moskvou týkajúceho sa cien plynu v novom roku. Rusko tiež obviňuje Ukrajinu, že kradne každý deň 35 miliónov kubických metrov ruského plynu určeného pre Európu.
Ukrajina to odmietla a Rusko obvinila z "manipulácie" s dodávkami. Z Ruska pochádza približne štvrtina plynu pre 27-členný blok. Až 80 percent ruského plynu sa do Európy pritom dostáva cez Ukrajinu.
V období chladnej zimy viaceré krajiny centrálnej a východnej Európy pokles ruských dodávok tvrdo zasiahol. Okrem Slovenska je postihnutá aj Česká republika, Rakúsko, Maďarsko, Poľsko, Rumunsko, Nemecko, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Chorvátsko, Grécko, Macedónsko, Turecko, Taliansko, Slovinsko, Francúzsko a Srbsko.
Foto na titulke - Flickr.com