Slovensko si požičalo ďalšie finančné prostriedky. Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity (ARDAL) informovala, že v utorkovom pokračovaní tohtotýždňových aukcií štátnych bondov v nekonkurenčnej časti štát dopredal dlhopisy za 44,2 milióna eur. K dispozícii pritom bola suma 106,7 mil. eur. V pondelkovej aukcii v rámci konkurenčnej časti si Slovensko požičalo na finančnom trhu 567,1 milióna eur. Dopyt pritom dosiahol niečo vyše 1,1 miliardy. eur. Celkovo tak tohtotýždňové aukcie dosiahli sumu 611,3 milióna eur.
„Emisný kalendár ARDAL je tento rok viac aktívny, ako bolo zvykom v poslednom desaťročí, no faktom je, že situácia na trhu s domácimi dlhopismi je aj podstatne odlišnejšia. Nulové sadzby sú dávna minulosť,“ skonštatoval analytik 365.bank Tomáš Boháček. Sú tu podľa neho viaceré externé a domáce faktory, ktoré sa podpisujú pod snahou vládnej agentúry o zabezpečenie čo možno najvýhodnejších podmienok. Ako dodal Boháček, investori síce vnímajú negatívne domáce dlhové a eventuálne aj politické výhľady, ako protesty a spoločenskú nespokojnosť, no na druhej strane ich nepretavujú do vyšších prirážok pri financovaní.
Od začiatku roka už agentúra predala dlhopisy za zhruba 3,4 miliardy eur. Za celý rok si štát plánoval požičať asi desať miliárd eur, no podľa hlavného ekonóma ČSOB Mareka Gábriša bude to pravdepodobne možno skôr okolo 11 mld. eur. „Agentúra musí brať do úvahy aktuálne splatný dlh, situáciu na trhu ako aj stále rastúce fiškálne plány novej vlády v tomto roku. A to pri už aj tak jednom z najvyšších deficitov v EÚ. Agentúra sa preto snaží zabezpečiť likviditu vcelku prezieravo už v prvej polovici roka, pred letnými prázdninami,“ konštatuje Gábriš.
V eurozóne vstúpili za posledné týždne na trh viaceré krajiny. Dá sa podľa Gábriša povedať, že takmer všetky si požičali relatívne lepšie ako my. Napríklad minulý týždeň si Španielsko s ratingom o dva stupne nižším od Moody’s požičalo na zhruba tri roky roky takmer o 30 bodov lacnejšie ako Slovensko. Podobne Taliansko, ktoré má známku až o štyri stupne nižšiu, si dokázalo požičať asi o 11 bodov lacnejšie. „Pre korektnosť treba povedať, že tu je splatnosť talianskych asi o štyri mesiace kratšia ako slovenských,“ doplnil ekonóm.