Slovenská republika uhradila druhú polovicu členského príspevku do Európskej organizácie pre jadrový výskum (CERN). Informuje o tom Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR na svojom webe.

Platenie členstiev v medzinárodných vedeckých organizáciách bolo v minulosti problematické. „Súčasní predstavitelia Ministerstva financií SR a rezortu školstva majú k tomu iný postoj," uvádza sa na webe rezortu školstva.

SAS letecká spoločnosť
Neprehliadnite

Švédska a dánska vláda sa dohodli na záchrane leteckej spoločnosti SAS

Štátny tajomník rezortu školstva Ľudovít Paulis v septembri  poznamenal, že Slovensko na členské príspevky v medzinárodných organizáciách potrebuje ročne zhruba 12 miliónov eur. Medzi najväčšie položky v medzinárodných organizáciách patrí práve členstvo v CERN-e vo výške 5,5 milióna eur. Za členstvo v Spojenom ústave jadrových výskumov má Slovensko ročne uhradiť sumu okolo troch miliónov eur, za Európsku vesmírnu agentúru (ESA) to je 1,4 milióna eur. Členstvo v XFEL stojí ročne okolo 1,8 milióna eur.

CERN je najznámejšia medzinárodná vládna organizácia v oblasti výskumu elementárnych častíc a štruktúry hmoty a predstavuje svetovú špičku v tejto oblasti. Sídli v Ženeve, bola založená v roku 1954 a v súčasnosti združuje 23 členských krajín. Slovenská republika je jej členom od roku 1993 a v organizácii má vysoké renomé. Slovenskí fyzici sa napríklad na experimente ATLAS svojou prácou výrazne podieľali na významnom objave Higgsovho bozónu, za ktorý bola v roku 2013 udelená Nobelova cena za fyziku.