Už v minulom roku uviedla dcérska firma Západoslovenskej energetiky (ZSE), ktorú spoluvlastní nemecký koncern E.ON, že by chcela na Slovensku vybudovať novú sieť veľkokapacitných batériových úložísk. Týmto krokom by sa malo v domácej sieti zaručiť udržiavanie rovnováhy medzi každodennou energetickou spotrebou a výrobou, uvádza Denník N.
Vznikne v Nižnej pri Piešťanoch
Takto by sa mala prebytočná energia ukladať a pri nedostatku zasa prepúšťať do siete. Bez toho by totiž sieť skolabovala. „Dnes už je jasné, že prvé takéto úložisko ZSE má vzniknúť v Nižnej pri Piešťanoch. Kapacitu má mať 35 megawatthodín a stáť má 24 až 32 miliónov eur. Výstavba sa plánuje v priebehu roku 2024 a s jeho spustením do prevádzky sa ráta začiatkom nasledujúceho roku 2025,“ informuje denník.
Investícia prispeje k zvýšeniu stability elektrárenskej siete a umožní krajine budovanie nových slnečných a veterných elektrární, ktoré zvyšujú nerovnováhu, keďže energiu produkujú podľa toho, ako svieti slnko či fúka vietor. S úložiskami by sa výkyvy vyrovnali a Slovensko by takýchto producentov elektrickej energie mohlo mať viac.
Bezpečnosť siete sa zvýši
Na Slovensku je už teraz možné vyrovnávanie výkyvov v sieti vďaka paroplynovým a prečerpávacím vodným elektrárňam, ktoré môžu svoj výkon rýchlo meniť. Je však limitovaný. Vďaka batériovým úložiskám sa bezpečnosť siete významne rozšíri.
Cena siete úložísk ma byť 300 miliónov eur. Za posledných 10 rokov je to najväčšia investícia v slovenskej energetike. Plánom je získanie eurofondov z balíka na spájanie Európy Connecting Europe Facility, ktorý spravuje Európska komisia.
Konkurenti protestujú
Dnešnými stabilizátormi siete sú nielen elektrárne, ale aj teplárne, výrobné podniky, paroplynové cykly a dieselové generátory. Projekt kritizujú aj Slovenské elektrárne, ktorých vlastníkom je spolu so štátom a talianskym Enelom aj energetická skupina EPH Daniela Křetínskeho a Patrika Tkáča.
„Som presvedčený, že akýkoľvek projekt stavby batériového úložiska by mal byť otvorený všetkým subjektom na trhu, nie iba jednému. To by bolo jasné a jednoznačné porušenie princípov trhovej súťaže a malo by byť neakceptovateľné,“ povedal vlani Denníku N výkonný riaditeľ spoločnosti Slovenské elektrárne – energetické služby Martin Kumpan.