Predseda parlamentu Boris Kollár, šéf českej Poslaneckej snemovne Radek Vondráček spolu s kolegom z Rakúska vyzvali šéfa nemeckého Spolkového snemu Wolfganga Schäubleho, aby Nemecko zrušilo stále kontroly na hraniciach s Českom a rakúskou spolkovou krajinou Tirolsko. O ich liste v stredu nformovala agentúra DPA s tým, že ho teraz majú na stole členovia vnútorného výboru snemu. Sledovanie hraníc s Českom a Tirolskom obnovilo Nemecko z epidemických dôvodov, chce tak zabrániť vstupu mutácií koronavírusu do krajiny.

Od 14. februára Nemecko považuje Českú republiku, väčšinu Tirolska a tiež Slovensko za oblasti s výskytom mutácie koronavírusu. Zároveň vedľa sprísnenia vstupných podmienok obnovilo stále hraničné kontroly s Českom a Tirolskom, aby si vynútilo dodržiavanie pravidiel. Za oblasť mutáciami nedávno označilo Nemecko tiež francúzsky department Moselle, stálee kontroly ale nezaviedlo, hoci v regióne polícia zvýšila dohľad. A práve na nerovnováhu nemeckého prístupu upozorňuje Boris Kollár s českým kolegom Vondráčkom a rakúskym náprotivkom Wolfgangom Sobotkom.

JB 8 Brusel - Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová počas tlačovej konferencie v sídle EÚ v Bruseli 17. februára 2021. Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová predstavila stratégiu pre ďalší priebeh pandémie a nové varianty koronavírusu. Zároveň uviedla, že Európska komisia (EK) schválila v stredu dohodu o nákupe ďalších 300 miliónov dávok vakcíny proti novému koronavírusu s americkou farmaceutickou firmou Moderna. FOTO TASR/AP

European Commission President Ursul
Neprehliadnite

Nemecko musí vysvetliť EÚ, prečo zavrelo hranice pre Čechov, Slovákov a Tirolsko

Radi by sme spochybnili porovnateľnosť týchto opatrení s tými v iných nemeckých pohraničných regiónoch," napísali podľa DPA šéfovia parlamentov Česka, Slovenska a Rakúska. Uviedli tiež, že stále kontroly sú v rozpore so spoločným cieľom čo najviac predchádzať hospodárskym dôsledkom pandémie.

Nemecká vláda vrátane kancelárky Angely Merkelovej v minulých dňoch odlišný postup na pomedzí s Francúzskom a na hraniciach s Českom a Tirolskom vysvetľovala odlišnou situáciou. Berlín zdôrazňuje, že o kontroly výslovne požiadali nemecké spolkové krajiny Sasko s Bavorskom, ktorým nemecký minister vnútra Horst Seehofer vyhovel. Sársko a Porýnie-Falcko, ktoré s francúzskym departementov Moselle susedia, kontroly nechcú. Seehofer niekoľkokrát zopakoval, že kontroly s Tirolskom a Českom sú nevyhnutné a že budú trvať len do tej doby, než sa epidemiologická situácia zlepší.

EBE 29 Belehrad - Na snímke slovenský minister zahraničných vecí Ivan Korčok počas tlačovej konferencie po stretnutí so srbským partnerom Nikolom Selakovičom v Belehrade 8. februára 2021. FOTO TASR/AP
Slovakia's Foreign Minister Ivan Korcok listens his Serbian counterpart Nikola Selakovic during a press conference after their talks in Belgrade, Serbia, Monday, Feb. 8, 2021. Korcok is on a one-day visit to Serbia. (AP Photo/Darko Vojinovic)
Neprehliadnite

Nemecko odmietlo výnimku pre vodičov nákladnej dopravy

O obnovených kontrolách koncom februára diskutovali nemeckí poslanci. Rozpravu vyvolala opozičná Slobodná demokratická strana (FDP), ktorá postup vlády kritizovala. Proti kontrolám sa ohradila aj Európska komisia, tieto výhrady ale Berlín odmietol. Stále kontroly na hraniciach s Českom a Tirolskom potrvajú prinajmenšom do 17. marca. Predĺženie kontrol možno ale očakávať aj za týmto dátumom, lebo epidemická situácia je najmä v Česku stále dramatická.

Do Nemecka teraz môžu z oblastí s mutáciami cestovať len Nemci, cudzinci žijúci trvalo v Nemecku, nákladní dopravcovia a niektorí pendleri, ktorí majú úradné potvrdenie o dôležitosti svojej profesie. Všetci sa pri vstupe do Nemecka musia preukázať negatívnym testom. Pendleri a dopravcovia majú výnimku z dvojtýždňovej karantény, do ktorej ostatní musia nastúpiť.