Minister životného prostredia Ján Budaj rešpektuje rozhodnutie Európskej komisie, ktorá podáva na Európsky súdny dvor žalobu proti Slovensku za neprijatie primeraných opatrení na záchranu hlucháňa hôrneho. Zároveň podnikne všetky zákonné kroky, aby tento ikonický druh slovenských lesov nadobro nevyhynul.
Podľa ministra Budaja stav, v akom hlucháň hôrny na Slovensku prežíva, je dôkazom úpadku slovenskej prírody. „Presadzujeme rýchlejší pokrok v ochrane prírody, razantnejšie rozhodovanie kompetentných orgánov a väčšiu podporu nielen širokej verejnosti, ale aj konštruktívny prístup odborníkov, vlády a v prípade legislatívnych zmien aj parlamentu," zdôraznil.
Pozemky v národných parkoch by mali patriť štátu, tvrdí Budaj
Minister Budaj bude ešte rokovať so zástupcami európskych inštitúcií, aby objasnil najnovšie legislatívne zmeny v ochrane prírody na Slovensku. Zároveň očakáva razantnejšie konanie zo strany kompetentných orgánov, najmä Štátnej ochrany prírody SR a okresných úradov.
Štátna ochrana prírody SR sa od januára tohto roku vyjadrila k zhruba 1600 nahláseným náhodným ťažbám v lokalitách s biotopmi hlucháňa hôrneho, pričom v 150 prípadoch dala jednoznačné zamietavé stanovisko proti akémukoľvek zásahu. Približne v 1000 prípadoch stanovila prísne a špecifické podmienky s ohľadom na stanovištné, reprodukčné a potravinové nároky hlucháňa.
Šéf envirorezortu v neposlednom rade presadzuje čo najrýchlejšie vyhlásenie prírodnej rezervácie Pralesy Slovenska, ako aj zonáciu Národného parku Muránska planina, v oboch lokalitách má hlucháň hôrny svoj prirodzený biotop.TASR o tom informoval odbor komunikácie Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR.