Ekonomická nálada slovenských podnikateľov a spotrebiteľov sa v októbri zhoršila už štvrtý mesiac po sebe. Pri poklese o 4,8 bodu bola hodnota indikátora ekonomického sentimentu (IES) 97,5, čo je najnižšia úroveň za posledný rok. Hodnotenia sa zhoršili v troch z piatich zložiek indikátora, a to v službách, u spotrebiteľov a v priemysle. Optimizmus prejavili podnikatelia v obchode a nepatrný aj v stavebníctve. V porovnaní s minulým rokom bola ekonomická nálada optimistickejšia o 1,9 bodu, za dlhodobým priemerom zaostávala o 8,5 bodu. Informoval o tom Štatistický úrad.
Indikátor dôvery v priemysle
Indikátor dôvery v priemysle v októbri poklesol o dva body na hodnotu -3,3 (zo sezónne očistených údajov). Vývoj indikátora ovplyvnil hlavne rast zásob hotových výrobkov a pokles očakávanej produkcie na nasledujúce tri mesiace. Rast stavu zásob, aj pokles očakávanej produkcie uviedli hlavne vo výrobe dopravných prostriedkov. Pokles výroby však predpokladajú aj v chemickom priemysle a vo výrobe strojov a zariadení inde nezaradených.
Indikátor dôvery v službách
Sezónne očistený indikátor dôvery v službách v októbri klesol o 9,3 bodu na hodnotu -3,3 bodu. Pokles zaznamenali všetky ukazovatele indikátora. Podnikateľská situácia, ako aj dopyt za posledné tri mesiace sa zhoršili najmä v ostatných službách, pokles dopytu na nasledujúce tri mesiace predpokladajú v administratívnych a podporných službách.
Indikátor dôvery v obchode
Indikátor dôvery v obchode v októbri stúpol oproti septembru o 6,7 bodu na hodnotu 14,7. Respondenti hodnotili pozitívne vývoj podnikateľských aktivít, a to ako ich súčasný trend, tak aj ich nastávajúci vývoj. Doterajšie pozitívne hodnotenia podnikateľských aktivít uviedli najmä v maloobchode mimo predajní, stánkov a trhov, v nastávajúcom období ich očakávajú predovšetkým v oprave a údržbe motorových vozidiel.
Indikátor dôvery v stavebníctve
V októbri sezónne upravený indikátor dôvery v stavebníctve oproti predchádzajúcemu mesiacu stúpol o 0,5 bodu na -8 vplyvom priaznivejších hodnotení celkovej úrovne objednávok. Za dostatočnú ju považuje až 78 percent respondentov.
Dôvera slovenských spotrebiteľov sa v októbri opäť znížila, jej pokles o 7,1 bodu bol najväčší od začiatku covidového obdobia, teda od apríla 2020. Indikátor spotrebiteľskej dôvery (sezónne upravený) sa tak prepadol na úroveň -19. Dlhodobý priemer aktuálne prevyšuje len o 1,2 bodu. Spotrebitelia boli pesimistickejší pri všetkých štyroch zložkách indikátora. Výrazne negatívnejšie vnímajú vývoj celkovej hospodárskej situácie, obavy však prejavili aj pri hodnotení tvorby úspor domácností, celkovej finančnej situácie aj nezamestnanosti.