Najväčším problémom, ktorému EÚ naďalej čelí, sú neregulované migračné toky z Turecka cez Grécko do Európy. Tie podľa neho prinášajú so sebou aj bezpečnostné riziká.
Premiér upozornil, že zníženiu prílevu migrantov pomáha počasie, nie efektívne opatrenia prijaté na úrovni EÚ. V súčasnosti prichádza do Európy tisíc až päťtisíc migrantov denne, čo R. Fico označil za neakceptovateľné čísla, ktoré ešte stúpnu s príchodom jari.
Pomôže aj Česko a Maďarsko
Macedónsko síce nie je členským štátom Európskej únie, ale je súčasťou takzvanej balkánskej trasy, ktorú využívajú utečenci na ceste do bohatých západoeurópskych krajín. V tejto súvislosti požiadalo krajiny Vyšehradskej štvorky o pomoc v boji proti ilegálnej migrácii, ako aj materiálnu podporu.
Česká vláda 21. decembra rozhodla o vyslaní 25 policajtov, ktorí tam budú pôsobiť od polovice januára do konca februára. Okrem toho Macedónsku poskytne na riešenie migračnej krízy 20 miliónov českých korún.
Z Maďarska 4. januára odišla 31-členná skupina policajtov, ktorá bude počas tohto mesiaca pomáhať na macedónsko-gréckych hraniciach.
Viac záujemcov ako miest
Slovenská republika v rámci pomoci pri riešení migračnej krízy a ochrane schengenských hraníc Európskej únie vyslala vlani v októbri do Maďarska 50-člennú policajnú jednotku a v novembri do Slovinska 20 strážcov zákona.
Minister vnútra Robert Kaliňák priblížil, že Slováci slúžili na 40 kilometrov dlhom úseku srbsko-maďarských hraníc, pričom za tú dobu zadržali 64 cudzincov. Zároveň avizoval, že misia v Slovinsku bude pokračovať.
Do európskej agentúry pre ochranu vonkajších hraníc EÚ (Frontex) poskytne SR 100 príslušníkov. „Sme v prebiehajúcej fáze výberového konania, kde je viacej záujemcov ako miest, takže môžeme urobiť výber tých najlepších,“ uviedol.