Približne každý piaty slovenský absolvent medicíny odchádza po škole pracovať do zahraničia. Vyplýva to z výpočtov, ktoré minulý rok zverejnil Inštitút finančnej politiky. Medzi nich patria aj Tamás Ötvös, klinický výskumník v spoločnosti Philips Healthcare v USA, a Lukáš Capek, kardiológ z univerzitnej nemocnice vo švajčiarskom Berne.
Obaja cítia určitý dlh voči Slovensku, kde vyštudovali medicínu za verejné zdroje. Zároveň však vysvetľujú, že doma skrátka nedokázali nájsť adekvátne uplatnenie. Ak by raz prešiel návrh opozičnej SaS, aby im štát vystavil účet za ich štúdium, ani jedného z nich by to neodradilo od odchodu do zahraničia.
Samotní lekári nás odhovárali
„Mladý absolvent medicíny na Slovensku nemá šancu bez známostí sa dostať k zaujímavej práci, ktorá by mu umožnila sa profesionálne i osobnostne rozvíjať,” hovorí T. Ötvös. Zdôrazňuje, že po škole naozaj chcel zostať doma a rozoslal asi päťdesiat životopisov, ale nedostal žiadnu ponuku, ktorá by ho zaujala.
Zdroj: Archív T. Ötvösa
L. Capek dokonca tvrdí, že v roku 2013 vydal vtedajší riaditeľ Univerzitnej nemocnice Bratislava interný príkaz, v ktorom de facto zakázal prijímať absolventov. „Čiže v Bratislave a okolí som nemal šancu si nájsť miesto. Bol som s ďalšími kolegami v situácii, kedy sme museli za prácou vycestovať 300-400 kilometrov na východ Slovenska, prípadne do Čiech alebo ďalej do zahraničia.“
Na motivácii zostať doma im nepridal ani katastrofálny stav slovenského zdravotníctva, ktorý vnímali už ako medici na stážach v nemocniciach. L. Capek si spomína, že ich ešte ako študentov neraz od domáceho pôsobenia v medicíne odhovárali
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?