Očakávania manažérov popredných finančných spoločností zo šiestich krajín vrátane Slovenska ohľadom ďalšieho vývoja domácich ekonomík sa výrazne zhoršili. Dôvodom sú najmä obavy z prehĺbenia dlhovej krízy v Európe. Vyplýva to z prieskumu, ktorý poradenská spoločnosť Deloitte uskutočnila medzi 185 firmami z Česka, Chorvátska, Maďarska, Poľska, Rumunska a Slovenska.
„Vrcholoví manažéri krajín strednej Európy majú pesimistické vyhliadky na vývoj ekonomiky v roku 2012. Celkovo sa očakávania prepadli na úroveň pred rokom. Tento prepad na úroveň z októbra 2010 prichádza po piatich po sebe nasledujúcich nárastoch dôvery v celom regióne,“ poznamenal dnes Deloitte.
Lepšie vyhliadky majú zo skúmaných krajín manažéri v Česku, Poľsku a na Slovensku. Slovensko však zároveň zaznamenalo najvýraznejší posun k negatívnym vyhliadkam ekonomickej situácie, uviedol manažér Deloitte Peter Horovčák. Slovensko podľa neho vzhľadom na značnú otvorenosť svojho hospodárstva a zavedenie eura rýchlo reaguje na zmeny v eurozóne.
„V júni prejavilo 84 percent slovenských manažérov optimizmus v súvislosti s ekonomickými vyhliadkami. V súčasnosti iba 12 percent očakáva zmenu k lepšiemu vo vývoji ekonomiky krajiny, čo predstavuje prepad o 72 percent. Viac ako polovica manažérov v súčasnosti očakáva prepad ekonomiky oproti predchádzajúcemu vydaniu prieskumu, keď tento názor nezastával nikto,“ uviedol Deloitte.
Zástupcovia poradenskej firmy upozornili, že pre zhoršovanie dlhovej krízy a očakávané spomalenie ekonomík budú názory podnikov ešte pesimistickejšie. „Firmy sú konzervatívnejšie. Myslíme si, že nálada ešte pôjde nadol,“ doplnil Patrik Ferko z Deloitte Slovensko.
Ilustračné foto na titulke - Vladimír Benko