Rada slovenských exportérov (RSE) verejne vyzýva na začatie celospoločenskej diskusie ohľadom štruktúry slovenského hospodárstva, slovenskej zahranično-obchodnej politiky, konkurencieschopnosti slovenských exportérov a s tým súvisiacej vízie ďalšieho rozvoja národnej ekonomiky s cieľom zabezpečiť efektívnu podporu slovenských podnikateľov, ako aj predvídateľný a vyvážený hospodársky rast a prosperitu v SR.

Cieľ iniciatívy

„Cieľom tejto iniciatívy je zjednotiť súkromný sektor, kompetentné inštitúcie a relevantné entity v úsilí posunúť Slovensko dopredu v oblasti podpory exportu a rozvoja globálneho brandingu krajiny. Chceme spolupracovať a podieľať sa na riešeniach,” povedal predseda RSE Lukáš Parízek.

Vo svojom stanovisku RSE vychádza z otvorenosti slovenskej ekonomiky, geografickej polohy, veľkosti trhu, ako aj historických súvislostí. Zároveň sa odvoláva na koncepčné a strategické dokumenty prijaté Vládou SR ako aj NR SR, ako je Stratégia vonkajších ekonomických vzťahov SR či Stratégia zahraničnej politiky SR.

RSE si uvedomuje gesčnú medzi inštitucionálnu roztrieštenosť portfólia exportu a zahraničného obchodu, ale aj negatívne trendy vo finančnej a personálnej obálke súvisiacej so zahraničným obchodom, exportom či ekonomickou diplomaciou.

Konkurencia na trhu

Do úvahy berie vysoko konkurenčné prostredie na trhu EÚ, súčasnú energetickú krízu, prekážky spojené s prístupom na trhy tretích krajín, monotónnosť resp. nevyváženosť komoditnej štruktúry slovenského vývozu, ako aj ďalšie závery v analytickom dokumente „Krehká realita slovenského exportu“.

„Reflektujúc na ostatnú správu OECD v oblasti MSP a podnikateľského prostredia na Slovensku, ktoré podčiarklo zaostávanie slovenských MSP v exporte na trhy mimo EÚ; Očakávajúc postpandemické obdobie zotavovania globálnej ekonomiky a implementáciu Plánu obnovy a ďalších iniciatív,“ uvádza RSE.

Zber podpisov

Na zber podpisov pod Memorandum Pro Export, ktorý má iniciovať verejnú diskusiu o exporte a zabezpečiť efektívnu podporu slovenských podnikateľov reagovalo podpisom už viac ako 120 individuálnych firiem, vyše pätnásť odborníkov z praxe, päť asociácií, medzi nimi Združenie bezpečnostného a obranného priemyslu, Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora, Slovenská batériová aliancia, Zväz vinohradníkov a vinárov Slovenska, Aliancia slovenskej gastronómie, obchodné komory a iné.

K podpisu memoranda sa môžu pridať jednotlivci, celé organizácie, ale aj súkromný alebo podnikateľský sektor, odborníci z praxe či vzdelávacie a akademické inštitúcie.

Ďalšie dôležité správy


L. Parízek: Exportérom ponúkame sieť partnerstiev v zahraničí