Slovenský ťažobný priemysel sa nachádza v kritickej situácii, ktorá si vyžaduje okamžité riešenia. Kompetentní upozorňujú najmä na prehlbujúce sa problémy spôsobené energetickou krízou, vojnou na Ukrajine a rýchlou implementáciou Green Dealu. Novoprijatý zákon Európskej únie Critical Raw Materials Act požaduje, aby členské štáty do roku 2030 využívali minimálne desať percent vlastných kritických surovín a 40 percent recyklovaných surovín. Bez okamžitých opatrení Slovensko tieto ciele nesplní.

Zdroje a ľudia sú, podpora nie

Ako ďalej konštatujú Asociácia priemyselných zväzov a dopravy, Slovenská banská komora, Zväz hutníctva, ťažobného priemyslu a geológie SR a Slovenské magnezitové závody, a.s. Jelšava, naša krajina pritom má predpoklady tento proces úspešne zvládnuť, pretože disponuje špičkovými odborníkmi a významným potenciálom v oblasti surovinových zdrojov a vývoja technológií. Potrebuje ale zmeniť prístup a zabezpečiť podporu pre rozvoj tohto strategicky významného sektora.

Asi 95 percent kritických nerastných surovín, ktoré sú potrebné pre náš priemysel, sa ťaží v Číne, zvyšok v iných krajinách mimo EÚ. Čína nám dodávky surovín predražuje alebo dodáva už hotové výrobky. „Ekonomika EÚ ide nesprávnym smerom. Celý automobilový priemysel je postavený na kritických nerastných surovinách. Je čas, aby sme si uvedomili, že bez využívania vlastných surovinových zdrojov a bez podpory ťažobného sektora sa nemôžeme stať sebestačnými,“ uvádza predseda predstavenstva Slovenskej banskej komory Michal Cehlár.

Príliš rýchla implementácia ekologických politík je finančne nákladná a v stanovených termínoch takmer nerealizovateľná. „Je to ako keby ste sa cez noc snažili naučiť nový jazyk a plynule ním hovoriť. Potrebujeme viac času a podpory na adaptáciu,“ priblížil generálny riaditeľ Slovenských magnezitových závodov Jelšava a člen predstavenstva Zväzu hutníctva, ťažobného priemyslu a geológie SR Roman Gažúr.

Ohrozenie odvetvia

Zároveň varuje, že ak sa situácia v sektore nezlepší, hrozí postupné znižovanie stavov. „Baníctvo sa musí odovzdávať nielen štúdiom, ale aj profesne z generácie na generáciu. Ak tento proces prerušíme, stratíme neoceniteľné know-how, ktoré bude veľmi ťažké znovu obnoviť,“ zdôraznil. Na to, aby sme napredovali, potrebuje podľa zástupcov sektora stabilnú a predvídateľnú legislatívu, ktorá umožní prispôsobiť sa novým požiadavkám. Narastajúci deficit kvalifikovaných odborníkov v geológii a ťažbe je nutné riešiť posilnením týchto kapacít na štátnej úrovni.

Investície do inovácií a moderných technológií, spolu s podporou vzdelávania a výskumu, výrazne zvýšia efektivitu ťažby a spracovania surovín a zabezpečia odovzdávanie odborných znalostí budúcim generáciám. „Reálny pokrok však dosiahneme len aktívnou spoluprácou vlády, priemyslu a verejnosti, ktorá spoločne podporí a rozvinie tento strategicky významný sektor," uzatvárajú.

Tržby v banskom odvetví na Slovensku dosahujú približne pol miliardy eur. Dominantnú úlohu v sektore zohrávajú domáce podniky, ktoré predstavujú 81 percent všetkých firiem. Aj napriek dôležitosti tohto odvetvia má však ťažobný priemysel negatívnu obchodnú bilanciu, exportujeme o 94 percent menej produktov, ako dovážame.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia.
Neprehliadnite

Slovensko stále zaostáva. Zamestnávatelia volajú po posilnení konkurencieschopnosti priemyslu