V najbližších rokoch sa na Slovensku v dôsledku starnutia populácie očakáva prudký rast výdavkov v zdravotníctve. Rada pre rozpočtovú zodpovednosť uviedla, že náklady na zdravotnú starostlivosť sa v dlhodobom horizonte môžu zvýšiť až o 1,5 percenta HDP.

Výdavky na starostlivosť o človeka začínajú výrazne narastať po dovŕšení veku 50 rokov. Pri 55-ročných ľuďoch sú až dvojnásobné v porovnaní s 25-ročnými. Pri 70- až 80-ročných pacientoch sú dokonca štvornásobne vyššie.

Na Slovensku v súčasnosti pracuje takmer 21-tisíc lekárov, čo je o tritisíc viac ako v roku 2009. Nárast spôsobilo zvyšovanie efektívneho dôchodkového veku starších lekárov a zlepšujúca sa retencia tých mladých. Negatívny vplyv na počty mala politika lekárskych fakúlt, ktoré znižovali počet slovenských študentov v prospech zahraničných, ktorí u nás nezostávajú pôsobiť.

Podľa projekcie bude počet lekárov rásť, zároveň ale bude starnúca populácia zvyšovať dopyt. V prípade ak sa opätovne nezníži vzdelávanie slovenských medikov na predchádzajúce minimá a opätovne nepoklesne retencia, mohol by rast počtu lekárov stíhať potrebe starnúcej populácie. S výnimkou najbližšej dekády, keď sa prejaví odchod silných starších ročníkov doktorov do dôchodku a zároveň na zdravotníctvo doľahne efekt zníženého počtu vzdelávania slovenských medikov v rokoch 2013 až 2023.

Výrazne horšie vyzerá predikcia počtu sestier. Už okolo roku 2030 sa začnú „roztvárať nožnice“ vo vývoji počtu lekárov a sestier, pričom pomer sestier voči lekárom bude klesať, čo oslabí kapacitu zdravotníctva. Ich počet sa začne reálne znižovať po roku 2035, pričom bude taký výrazný, že ani zásadnejšie zvýšenie retencie sestier ho nebude schopné kompenzovať.

Ďalšie dôležité správy

Male,Nurse,Pushing,Stretcher,Gurney,Bed,In,Hospital,Corridor,With
Neprehliadnite

Náklady na verejné zdravotníctvo nie sú dostatočné, tvrdí asociácia nemocníc