Slovensko sa po voľbách prebudilo do povolebného rána, v ktorom po sčítaní hlasov niet víťazov. Sú len porazení. Víťazom nie je ani najsilnejšia strana Smer doterajšieho premiéra Roberta Fica, ktorá výrazne prepadla a s necelými tridsiatimi percentami zaostala za očakávaniami.
To jak slovenský statistický úřad nezvládá sčítaní hlasů, je docela symbolickým shrnutím stavu Slovenska po vládě Smeru.
— Erik Tabery (@etabery) March 6, 2016
„Slovensko, vitaj v strednej Európe nových divných časov,“ píše v komentári Ľuboš Palata z Mladej Fronty Dnes. Reportér píše, že predsedovi Smeru Robertovi Ficovi a politikom iných strán, ktoré sa dostali do parlamentu, sa buď podarí v najbližších týždňoch a mesiacoch prekročiť hranice predstaviteľného a vytvoriť vládu z doteraz nepredstaviteľnej kombinácie politických zoskupení, alebo Slovensko čaká iná doteraz nepredstaviteľná vec. „Tou je úradnícka vláda zostavená prezidentom Andrejom Kiskom, ktorá by na čele Slovenska stála v období, kedy krajina bude od konca júna predsedať Európskej únii,“ dodáva s tým, že ani jedna strana nevyhrala. Prehral každý.
Kotleba, Kollar, even Sulik is a protest in #Slovakia against establishment parties. Way fwd is not to exclude extreme but change policies
— Balazs Jarabik (@BalazsJarabik) March 6, 2016
Denník The Financial Times vo svojom článku tvrdí, že „voliči opustili vládnucu stranu“. Reportér Henry Foy upozornil, že Smer sa zameral v predvolebnej kampani na protiimigračnú politiku, pričom ignoroval reformy v zdravotníctve a školstve, ktoré voliči považovali za urgentnejší problém.
And in yet another sign of rising political extremism in Europe, Slovakia's far-right neo Nazi party forecast to win 6.8% of vote and 11 MPs
— Henry Foy (@HenryJFoy) March 5, 2016
O ťažkej volebnej noci hovorí aj zahraničný reportér Martin Ehl z českých Hospodářskych novin. „Jediným istým výsledkom je, že slovenská politická scéna je úplne prekreslená, do parlamente zasadnú aj neonacisti a nevyspytateľný populista a podnikateľ Boris Kollár,“ píše v HN. Neúčasť kresťanských demokratov zároveň dramaticky znižuje možnosť vytvoriť stredopravú vládnu koalíciu. M. Ehl dodáva, že je možné, že slovenskí voliči pôjdu onedlho voliť opäť.
Racism and xenophobia is neither left nor right. It's repugnant and shameful in both. Well done Slovakia. https://t.co/H7KizcvJXL
— brian lucey (@brianmlucey) March 6, 2016
Nad výsledkami sa pozastavila aj britská televízia BBC, ktorá výsledky okomentovala tým, že „Fico stratil väčšinu“. „Zisky od malých strán, vrátane extrémistickej, môžu vytvoriť rozpoltený parlament so žiadnou jasnou možnosťou, ako vytvoriť väčšinovú vládu,“ píše BBC. Televízia na webe predsedu Ľudovej strany (ĽSNS) Mariana Kotlebu opisuje ako „nehanebného obdivovateľa nacistického štátu, ktorý bol ešte donedávna oblečený v uniforme nacistickej milície“.
„Slovenský šok. Ako sýrski utečenci uniesli slovenské voľby.“ Takto znie titulok článku na portáli Huffington Post. Autor článku Cas Mudde vraví, že výsledky volieb sú zlou správou pre liberálnu demokraciu. Po tom, ako sa k moci dostal v Maďarsku Viktor Orbán a v Poľsku strana Jaroslawa Kaczyńskeho „nie je prekvapením, že voľby na Slovensku boli očakávané s podobne zlými správami“.
"Slovak Shocker! How Syrian Refugees Kidnapped Slovak Elections" - MY 1st take on elections! https://t.co/fACWz2zd0K pic.twitter.com/BhaNEj4PzH
— Cas Mudde (@CasMudde) March 6, 2016
O komplikovaných výsledkoch volieb píše aj britský denník The Guardian. Denník v článku upozorňuje, že na vyššie percento mu nepomohol ani populistický sociálny balík ani jeho antiimigračná politika, v ktorej presadzoval názor, že multikulturalizmus je fikcia. „Výsledky ukázali, že Ficova stávka na imigračné obavy mohli využívať ostatní kandidáti. Radikálna ultrapravicová strana Mariána Kotlebu získala osem percent hlasov, takmer trikrát viac, než predpovedali prieskumy verejnej mienky,“ dodal The Guardian.