Slovenské úrady varovali pred šírením dezinformácií v súvislosti s nadchádzajúcim vojenským cvičením, na ktoré sa do krajiny v týchto dňoch presúvajú americkí vojaci. Opozícii už predtým nevyšiel pokus presadiť v parlamente návrh, aby vláda cvičenie odložila, a to do zmiernenia napätia v súvislosti s možným vojenským konfliktom medzi Ukrajinou a Ruskom.
Vojenské cvičenie nesúvisí s rusko-ukrajinským konfliktom
Slovenská časť cvičenia pod názvom Saber Strike 22 bude v prvej polovici marca a zapojí sa do nej približne 2 000 amerických vojakov s technikou a taktiež takmer 1 300 príslušníkov slovenskej armády. Cvičenie je podľa slovenskej armády naplánované aj v Českej republike, Poľsku, Nemecku a v pobaltských krajinách.
„Ministerstvo obrany zaznamenáva na dezinformačných weboch a sociálnych sieťach zvýšený výskyt informačných kampaní, ktoré zneužívajú toto štandardné vojenské cvičenie na šírenie strachu z možnej účasti Slovenskej republiky v prípadnom konflikte na Ukrajine," uviedol vo vyhlásení rezort. Dodal, že cvičenie bolo plánované dlhodobo a nesúvisí s napätím na ukrajinsko-ruských hraniciach či s nedávno uzavretou dohodou medzi Slovenskom a Spojenými štátmi o obrannej spolupráci.
Aj polícia tvrdila, že presun amerických vojsk budú zneužívať dezinformátori. Americkí vojaci sa na Slovensko presúvajú cez územie Českej republiky. Policajti na Slovensku prostredníctvom sociálnej siete dlhodobo upozorňujú na prípady šírenia nepravdivých informácií na internete.
Situáciu zneužíva opozícia
Opoziční poslanci najmä z klubu sociálnych demokratov (Smer-SD) expremiéra Roberta Fica chceli tento mesiac na mimoriadnej schôdzi parlamentu presadiť uznesenie, aby vláda zabezpečila odklad spomínaného cvičenia. Návrh zdôvodnili tým, že cvičenie za účasti značného počtu amerických vojakov prispieva k zvyšovaniu napätia v súvislosti so situáciou na Ukrajine, pri ktorých hraniciach sa predtým zhromaždili početné jednotky ruskej armády. Vládna väčšina ale pri hlasovaní nepodporila navrhovaný program mimoriadnej schôdze parlamentu, ktorý tak o spomínanom cvičení nejednal.
Ficov Smer-SD sa postavil aj proti dohode o obrannej spolupráci s USA, ktorú slovenská snemovňa schválila minulý týždeň. O dohode začalo Slovensko vyjednávať v čase, keď bol Smer-SD pri moci.