Pri odhaľovaní prítomnosti nového koronavírusu, ale aj ďalších nepredvídateľných pandemických situáciách v budúcnosti pomôžu testy vyrobené tímom slovenských vedcov. Registráciu testov a prvých stotisíc kusov, ktoré pomôžu pri diagnostike na Slovensku, v piatok oznámil spolu s tvorcami predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO).
Premiér označil registráciu slovenských testov za kľúčový a strategický krok pre SR, pre bezpečnosť a zdravie obyvateľov Slovenska. „Prináša sebestačnosť krajiny pri testovaní a diagnostikovaní nového koronavírusu,“ upozornil a v tejto súvislosti vyzdvihol aktivitu všetkých, ktorí sa na vývoji testov zúčastnili.
Popredný vedec Pavol Čekan: Sme schopní vyrobiť 100-tisíc testov týždenne
Poukázal zároveň na to, že hoci sa šírenie pandémie podarilo dostať pod kontrolu, testy pomôžu pri odhaľovaní ohnísk prípadných ďalších vĺn pandémie. Člen permanentného krízového štábu Robert Mistrík uviedol, že kvalita slovenských testov je plne konkurencieschopná so súčasnými používanými testami vo svete, ba mieri aj ďalej.
Luxembursko plánuje otestovať na nový koronavírus všetkých obyvateľov
„Slovensko má testy a zároveň technológie, ktoré pomôžu nielen pri súčasnej pandémii koronavírusu SARS-CoV-2, ale aj pri pandemických situáciách, ktoré môžu nepredvídateľne nastať v budúcnosti,“ vyhlásil.
Autor kľúčového komponentu, vedec a biochemik Pavol Čekan ocenil synergiu vedcov, štátnych orgánov, akademických inštitúcií, rovnako kooperáciu privátnej a verejnej sféry, ktorá sprevádzala vývoj a výrobu testov.
„Verím, že výraznou mierou prispejeme k tomu, aby sme novému koronavírusu zakrútili krkom,“ dodal.
Štát zaregistroval test na nový koronavírus. Vyvinuli ho slovenskí vedci
Slovenský test na nový koronavírus zaregistroval vo štvrtok 14. mája Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL). Prvých stotisíc testov, ktoré budú využité výlučne pri testovaní obyvateľov Slovenska, zaplatí Nadácia ESET.
Na vývoji testov a pri ich výrobe okrem Čekanovej firmy Multiplex DX spolupracovali aj spoločnosti Lambda Life i Proscience tech, rovnako tak nezisková organizácia CCCT, Biomedicínske centrum Slovenskej akadémie vied (BMC SAV), Vedecký park Univerzity Komenského i Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.