„Schválená reforma vytvára predpoklady pre efektívnejšie, rýchlejšie a spravodlivejšie súdne konanie,“ povedal minister spravodlivosti Tomáš Borec. Šéf rezortu justície vyslovil spokojnosť s hlasovaním, keď napríklad Správny súdny poriadok podporilo 122 poslancov.
Podpora vysoko nad ústavnou väčšinou podľa ministra znamená, že kódexy boli dobre pripravené. „Práca vykonaná za ostatné dva roky sa dnešným hlasovaním zhodnotila,“ konštatoval. Ďalšou fázou podľa T. Boreca bude vzdelávanie sudcov a ďalších profesionálov, ktorí budú civilné kódexy používať, ako aj informovanosť laickej verejnosti. Na vzdelávanie chce rezort justície využiť aj zdroje z eurofondov.
Civilný sporový poriadok je nosnou časťou rekodifikácie. Upravuje postup súdu, strán a osôb, ktoré sa zúčastňujú na konaní pri prejednávaní a rozhodovaní sporov. Majú sa napríklad zmeniť pravidlá doručovania súdnych zásielok pre fyzické osoby.
Doručovanie bude priamo viazané na adresu trvalého pobytu. Ak si tam účastník konania takúto zásielku neprevezme, súd ju po zákonnej lehote bude považovať za doručenú. Výnimkou budú platobné rozkazy, kde tento spôsob doručovania platiť nebude.
Nové kódexy dávajú sudcovi do rúk prostriedky takzanej koncentrácie sporového konania. Bude môcť stanoviť stranám sporu povinnosť predložiť všetky dôkazy v určitej lehote a potom bude môcť sudca povedať, že od tejto fázy neakceptuje žiadne nové dôkazy, nové skutočnosti. Dnes sa stáva, že aj po dvoch rokoch konania, keď je už všetkým všetko jasné a súd by mal rozhodnúť, jeden z účastníkov, ktorý sa rozhodne pojednávanie naťahovať, prinesie nové dôkazy a proces sa tak predlžuje, vysvetlil minister.
Sľubujú aj zmenu filozofie a vyššiu právnu istotu
Borec upozornil na zavedenie inštitútu predbežného prejednania sporu. Tak by sa mohlo podľa neho prísť na to, že samotný spor nie je potrebný, dodal. Svedka bude musieť pre potreby súdu zabezpečiť tá strana sporu, ktorá ho navrhla. V prípade námietok zaujatosti voči sudcom pri sporových konaniach budú hroziť pokuty, ak súd námietku neprijme a zistí, že išlo o zjavnú obštrukciu.
Správny súdny poriadok sa bude využívať v prípadoch preskúmavania rozhodnutí orgánov verejnej správy.
Rekodifikátori sľubujú komplexnú zmenu filozofie, profesionalizáciu aj špecializáciu tohto súdnictva. Minister vysvetlil, že sa vytvorí veľký senát Najvyššieho súdu SR, ktorý bude zjednocovať jednotlivé rozhodnutia krajských súdov a aj Najvyššieho súdu SR, aby sa zvýšila právna istota.
Civilný mimosporový poriadok sa bude využívať v mimosporovej agende, ktorú tvoria najmä tzv. statusové veci. Ide o prípady, keď štát a spoločnosť majú eminentný záujem na ich vyriešení. Je to napríklad rozhodovanie o maloletých deťoch, o osobnom stave, dedičských veciach a podobne. Na rozdiel od sporovej agendy sa v tzv. mimosporovom konaní uplatňuje vyšetrovacia zásada.
Súd teda nie je odkázaný len na dôkazy prednesené účastníkmi, ale sám musí dôkazy vykonávať v záujme zistenia objektívnej, „materiálnej“ pravdy. Takéto konanie sa od sporového líši napríklad aj tým, že ho zväčša môže začať súd aj bez návrhu účastníkov konania.
Kódexy by po podpísaní prezidentom mali nadobudnúť účinnosť v júli 2016.