O tom, že by Slovensko stálo na strane Ukrajiny, si nerobí ilúzie nikto. V Barometri túto možnosť nezaškrtol žiaden z 90 respondentov. Je teda postoj vlády proruský? Takúto odpoveď si vybrala pätina hlasujúcich (20 percent). Ešte viac – 44 percent sa však domnieva, že kabinet len vyčkáva.
„Jeden vtip, takzvaný historický, hovorí o tom, že je úplne jedno, kde stojí Slovensko na začiatku akéhokoľvek konfliktu, ale na konci bude stáť na strane opačnej,“ napísal predseda Slovensko-poľskej obchodnej komory Stanislav Kučírek. „Postoj slovenskej vlády je taký, akoby sa ich to ani netýkalo. Len nech sa sankcie nedotknú ich voličov,“ hovorí šéf firmy Millennium Miroslav Krempaský.
Generálny riaditeľ Prima banky Jan Rollo si namiesto slova vyčkávací zvolil radšej výraz pragmatický: „Hráme to ako už tradične na obe strany. Na jednej strane poslušne skáčeme, ako Brusel píska, na druhej strane vieme, že sankcie nič pozitívne neprinesú, tak ich aspoň pre domáce publikum verbálne napádame, i keď ich sami uplatňujeme. Situácia nie je ľahko čitateľná, trochu guláš.“
Viacerí odpovedajúci sa prihovárali za to, aby sa Slovensko do globálnych sporov radšej nemiešalo. „Nielen naša vláda, ale aj celá naša krajina má v tomto jeden malý - tichý hlas a ten je z medzinárodného hľadiska úplne bezvýznamný. Diplomacia je o tom, že by sme mali byť „zadobre“ s oboma stranami. Všetko ostatné nám zásadne môže poškodiť. Najjednoduchšie, ako tento status dosiahnuť, je sa k situácii nevyjadrovať vôbec,“ tvrdil člen predstavenstva Zväzu hotelov a reštaurácií Radúz Dula. Bývalý minister hospodárstva a predseda predstavenstva Sitno Holdingu Ľudovít Černák si myslí, že vláda si v situácii okolo Ukrajiny počínala veľmi dobre. „Elegantne zvládla otázku alternatívneho zásobovania Ukrajiny plynom tak, že neporušila dohody s Gazpromom a zároveň vyhovela požiadavke EÚ pomôcť Ukrajine,“ poznamenal.
Zazneli však aj hlasy, že hodnoty sú dôležitejšie než ekonomické dôsledky. „Keďže máme majiteľov vo Fínsku, vieme, že ich sankcie Ruska voči EÚ postihli ďaleko viac, ale majú jednoznačný postoj a ich premiér povedal: Naše princípy nie sú na predaj, veríme medzinárodným inštitúciám a veríme vo vládu zákona. Naša vláda bohužiaľ nemá takéto jednoznačne morálne stanovisko,“ vyhlásila generálna riaditeľka Profesie.sk Ivana Molnárová.
EÚ prijala sankcie voči Rusku v čase, keď na východe Ukrajiny zostrelili civilné lietadlo s takmer 300 cestujúcimi. Na rozdiel od predchádzajúcich, ktoré sa zameriavali na predstaviteľov anektovaného Krymu, separatistov z Donecka a Luhanska, ruských politikov alebo vybraných firiem, posledné kolo sankcií cielilo na celé sektory zbrojárstva, bankovníctva alebo energetiky. Ruský prezident Vladimir Putin reagoval zákazom dovozu vybraných potravín – ovocia, zeleniny, mäsa, mlieka či syrov.
Barometer je pravidelná anketa TRENDU. Zapojení podnikatelia majú možnosť každý týždeň hlasovať a odpovedať na predložené otázky týkajúce svetového i domáceho diania, ekonomiky a biznisu.
Celé odpovede všetkých účastníkov Barometra a ďalšie podrobnosti nájdete tu.