Keď sa vo voľbách na Slovensku v roku 2020 dostala k moci prozápadná koalícia, mnohí to považovali za začiatok novej éry. Ohnivý líder kampane Igor Matovič sľuboval, že vykorení korupciu a obnoví dôveru v slovenskú politiku. No prešlo dva a pol roka a štvorkoalícia sa potáca na pokraji kolapsu, začína svoju analýzu bruselský spravodajský portál EUobserver.
Doterajšie rokovania zatiaľ nepriniesli žiadne východisko z krízy a šanca, že tie nasledujúce budú úspešnejšie, je mizivá. Stredobodom pozornosti je líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti Igor Matovič.
Rok po voľbách sa ale Matovičova pozícia premiéra stala neudržateľnou a z postu musel „dobrovoľne nasilu", odísť.
„Koaličných partnerov však naďalej rozčuľuje aj v súčasnej funkcii ministra financií," konštatuje EUobserver.
Líder strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík napokon stratil s Matovičom trpezlivosť a obvinil ho zo „znásilňovania legislatívneho procesu". Sulík tvrdí, že ak Matovič nebude súhlasiť s odchodom do konca augusta, vystúpi SaS z vlády. Toľko k udalostiam, ktoré vyústili do súčasnej krízy vládneho štvorlístka.
Matovičov trumpovský postoj
Portál oslovil politologičku z Bratislava Policy Institute Vieru Žúborovú, aby okomentovala aktuálne vnútropolitické dianie. Tá pre EUobserver uviedla, že spor je dôsledkom Matovičovho „trumpovského postoja".
„Verí, že to, čo robí, je dobré pre spoločnosť, hoci mnohé jeho kroky podkopávajú demokratické tradície a dôveru vo vládu," povedala.
Analytici sa však zhodujú, že menšinová vláda, ktorá by vznikla odchodom SaS, by „mala životnosť len niekoľko týždňov", a líder ďalšej koaličnej strany už naznačil, že jediným východiskom z patovej situácie by mohli byť predčasné voľby.
Heger stojí medzi dvomi mlynskými kameňmi
Na vyriešenie problému, ktorý predstavuje osobný charakter sporu medzi Matovičom a Sulíkom, môže byť skutočne potrebné verejné hlasovanie.
Premiér Eduard Heger medzitým stojí pred nezávideniahodnou voľbou. Buď musí zo svojho kabinetu odvolať lídra vlastnej strany, alebo mu zostane neistá menšinová vláda, ktorá sa pravdepodobne nedožije konca roka, uvádza ďalej portál.
Pre Žúborovú je však voľba jasná: „Ak OĽaNO nebude ochotné obetovať Matoviča na záchranu koalície, budú predčasné voľby."
Kontroverzný SMER
Predčasné voľby by pravdepodobne zvýhodnili opozíciu zastupujúcu kontroverzné predchádzajúce vedenie Slovenska. V prieskumoch vedie strana HLAS pod vedením Petra Pellegriniho, ktorá sa odštiepila od SMER-u. SMER si udržiava silnú základňu priaznivcov napriek obvineniam, že počas svojej vlády umožnil rozmach korupcie, píše EUobserver.
Ficove nacionalistické postoje a kritika Západu sa podľa Žúborovej „zradikalizovali", odkedy Pellegrini vytvoril umiernenejšiu stranu HLAS. Mnohí však predpokladajú, že táto dvojica by stále mohla spolupracovať, hoci Ficove výzvy na volebné spojenectvo sa zatiaľ stretávajú s mlčaním.
Slovensko čakajú turbulentné časy
O výsledku predčasných volieb tak môžu rozhodnúť mnohí „antiestablišmentoví" Slováci, ktorí sú čoraz cynickejší voči mainstreamovým naratívom v otázkach, ako je napríklad vojna na Ukrajine.
Fico sa na túto rozčarovanú skupinu obracia tvrdením, že Západ sa pri sankciách voči Rusku „úplne zbláznil", a výzvou, aby vláda „nedovolila Zelenskému ohroziť záujmy Slovenskej republiky".
Takáto rétorika dokazuje, že v čase, keď koalíciu rozdeľuje horký osobný spor, sa politický diskurz na Slovensku dostáva do extrémov.
A keďže Matovičov divoký úspech v roku 2020 je už len vzdialenou spomienkou, krajinu čakajú turbulentné časy, uzatvára EUobserver.