Štátny ústav pre kontrolu liečiv odhalil rozsiahly ilegálny reexport liekov zo Slovenska. Po piatkovom rokovaní vlády to uviedol štátny tajomník rezortu zdravotníctva, budúci minister zdravotníctva v úradníckej vláde Michal Palkovič. „Momentálne sa finalizujú jednotlivé kroky zabezpečovania dôkazov a budeme informovať o tom, ako ďalej táto kauza pôjde," povedal.

Lieková politika na Slovensku je podľa Palkoviča nastavená dobre, avšak vznikajú určité anomálie, ktoré spôsobujú nedostatok niektorých liečiv na našom trhu. „Tento problém máme podchytený," povedal. Práve nelegálny reexport liekov zo Slovenska je podľa neho najzávažnejším dôvodom nedostatku liekov na Slovensku. Rezort zdravotníctva sa tomu podľa neho snaží zabrániť v novele zákona o liekoch. Riešením nedostatku liekov na Slovensku môže byť podľa neho individuálna výroba liečiv v univerzitných nemocniciach, podpora lokálneho farmaceutického priemyslu, ako aj nákup nedostatkových liečiv zo zahraničia.

Individuálna príprava liekov v lekárňach je podľa Slovenskej lekárnickej komory (SLeK) súčasťou lekárenskej praxe od jej počiatku. Ide o lieky vyhotovené v lekárni podľa lekárskeho predpisu pre potreby konkrétneho pacienta, ktoré môžu výrazne pomôcť nahradiť výpadky mnohých liekov.

„Dnes sa u nás dostatočne nevyužíva potenciál farmaceutov. Rozšíreniu individuálnej prípravy liekov bráni predovšetkým cenová neatraktivita tejto činnosti," upozornila viceprezidentka SLeK Miroslava Snopková. Cena za výrobu, teda úhrada zdravotnej poisťovne za odborný lekárnický výkon, sa však podľa nej takmer 15 rokov nezmenila. Nezohľadňuje tak časovú náročnosť výroby liekov, odborný rozmer tejto činnosti, zodpovednosť za bezpečnosť a účinnosť pripraveného lieku a ani kontrolu surovín, či prípravu obalov.

Ďalšie dôležité správy

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) varuje pred nekontrolovaným a nadmerným užívaním voľnopredajného lieku proti bolesti a horúčke.
Neprehliadnite

Dôvera, Union aj VšZP už takmer vyčerpali výdavky na lieky na výnimku. Žiadajú vyšší rozpočet