"Domáca ťažba ropy je v porovnaní so spotrebou takmer zanedbateľná. Navyše sa očakáva trend jej postupného znižovania až do doťaženia zásob zhruba na úrovni roku 2020," uvádza sa vo vládnej správe o bezpečnosti Slovenska za minulý rok.

Ťažbu ropy na Slovensku má na starosti akciová spoločnosť Nafta. Tá v minulom roku vyťažila 9-tisíc ton ropy. Rok predtým to bolo o niečo viac, zhruba 10-tisíc ton.

Celkovo počas sto rokov existencie ťažby ropy na Slovensku bolo vyťažených 3,8 miliónov ton ropy. Spoločnosť Nafta taktiež potvrdila postupný pokles ťažby ropy.

"Na území Slovenska môžeme sledovať trend postupného poklesu objemu vyťažených uhľovodíkov a väčšina našich ložísk je na konci svojej životnosti, čo je v oblasti s viac ako storočnou históriou ťažby prirodzené," uviedla pre portál vEnergetike.sk hovorkyňa firmy Nafta Monika Feráková.

99-percentá závislosť

Podnik sa však podľa nej naďalej snaží ťažbu ropy predlžovať. "Prieskumnými aktivitami, ktoré priebežne realizujeme, ložiskovo-inžinierskym riadením a efektívnou ťažbou sa tento pokles snažíme spomaliť. Na niektorých ložiskách je možné týmto spôsobom predĺžiť životnosť ťažby aj o osem až desať rokov, čiže presný rok sa v súčasnosti nedá určiť," konštatovala M. Feráková. 

Slovensko je teda na 99 percent závislé od importu ropy. Tá sa dováža prostredníctvom ropovodu Družba z Ruska. Podľa vládneho dokumentu sme vlani nezaznamenali v dodávkach a preprave ropy žiadne odchýlky voči štandardným podmienkam "Ropa je dodávaná a prepravovaná v súlade s platnými kontraktmi," konštatuje sa v správe. 

Vláda však upozorňuje, že musíme myslieť na diverzifikáciu aj v oblasti dodávky ropy. Preto má štátnu podporu rekonštrukcia a zvýšenie kapacity ropovodu Adria a projekt prepojenia Bratislava - Schwechat (BSP). Rekonštrukciu ropovodu Adria realizujú spoločnosti Slovnaft, Transpetrol a MOL. Ide o diverzifikáciu dodávok ropy z Balkánu, vďaka čomu bude rafinéria Slovnaft môcť využívať východné aj južné zdroje z Chorvátska.

Šesť miliónov ton z Ruska

"Hlavnou prepravnou trasou ropy z Ruskej federácie je ropovod Družba. V prípade prerušení dodávok ropy je možné okamžité alternatívne riešenie dodávok ropy na Slovensko prepravnou trasou cez ropovod Adria z Jadranského mora, a to aktuálne v objeme 3 až 3,5 miliónov ton ropy ročne," uvádza sa vo vládnom materiáli. 

Ako sa konštatuje vo vládnej správe, naďalej sa budeme spoliehať najmä na ruskú ropu. V decembri minulého roku podpísalo Slovensko s Ruskou federáciou medzivládnu dohodu o dodávkach ropy a o tranzite ropy cez naše územie. Podpísaná dohoda platí do roku 2029.

Z dohody vyplýva, že ročne by nám mali Rusi dodať do šesť miliónov ton ropy. Také isté množstvo ruskej ropy by sa malo prepraviť cez naše územie ďalej na Západ. 

Platnosť tejto dohody sa bude automaticky predlžovať o ďalších päť rokov, pokým žiadna zo zmluvných strán neoznámi písomne druhej zmluvnej strane diplomatickou cestou svoj zámer ukončiť jej platnosť najneskôr šesť mesiacov pred ukončením počiatočného obdobia alebo akéhokoľvek nasledujúceho obdobia platnosti dohody.