Slovensko sa snaží odrezať od ruských dodávok, a tak sa jediná slovenská rafinéria Slovnaft, ktorú vlastní maďarská spoločnosť MOL, pripravuje na prudké zvýšenie zahraničných nákupov surovej ropy, píše agentúra Bloomberg.
Slovensku sa podarilo získať výnimku, vďaka ktorej mohla spoločnosť Slovnaft dovážať ruskú ropu prostredníctvom ropovodu Družba. Pravidlá EÚ však firme zakazujú palivo z nej vyrobené ďalej vyvážať do iných krajín, a preto bude musieť zvýšiť svoje zahraničné dovozy tejto suroviny.
Šéf Slovnaftu Oszkár Világi v utorok varoval, že ani to nebude musieť stačiť na to, aby sa región vyhol nedostatku nafty. Od 5. februára 2023 začne platiť zákaz dodávok ruskej ropy po mori, v dôsledku ktorého budú nákupcovia čeliť prudkému poklesu, ak sa im nepodarí nájsť náhradu. Jednu z alternatív predstavuje ropovod Adria, no jeho kapacita sa ani zďaleka nevyrovná potrebám rafinérií na Slovensku a v Maďarsku.
„V prípade nečakaných komplikácií v oblasti ropovodných dodávok v budúcom roku budú krajiny strednej Európy čeliť nedostatku nafty a iných rafinérskych produktov,“ povedal Világi novinárom v Bratislave. Ak dôjde k akémukoľvek nedostatku ropy, tak Slovnaft podľa jeho slov nebude schopný pokryť dodávky do Česka.
Finančne náročné alternatívy
Hľadenie alternatívnych zdrojov a prispôsobenie spracovateľských postupov budú finančne i časovo náročné.
Rafinéria bude od budúceho februára musieť mesačne kupovať dva tankery ropy pochádzajúcej z alternatívnych zdrojov, aby mohla vyvážať produkty. Od decembra 2023 k tomu bude mesačne potrebovať štyri až päť takýchto tankerov.
Firma Slovnaft už úspešne vyskúšala spracovanie jedného tankera alternatívnej ropy, no podľa jej výkonného riaditeľa Mareka Senkoviča boli náklady na jej spracovanie oproti ruskej rope o 15 miliónov eur vyššie.
Úplné prispôsobenie sa spracovaniu ľahkej surovej ropy si bude vyžadovať investície v hodnote stoviek miliónov eur a vybudovanie potrebnej infraštruktúry zaberie roky, uzatvára Bloomberg.