Medziročná inflácia sa z februárových 3,4 percenta znížila v marci na hodnotu 2,3 percenta a bola tak najnižšia od začiatku leta 2021. Oproti februáru vzrástli spotrebiteľské ceny tovarov a služieb o 0,1 percenta. Informoval o tom Štatistický úrad SR.

Ceny medziročne vzrástli vo všetkých 12 výdavkových skupinách domácností. Najvýznamnejší vplyv na celkový výsledok inflácie malo zdraženie v odboroch doprava, alkohol a tabak, ako aj nábytok a bytové zariadenia. Dvojciferný rast stále pretrvával v odbore vzdelávania. V odbore alkohol a tabakové výrobky negatívne ovplyvnili celkovú mieru inflácie najmä ceny destilátov, ktoré medziročne vzrástli o 19 percent. Vplyv zvýšenia spotrebnej dane bol stále badateľný pri cenách tabaku, vyššie boli o 9,1 percenta.

inflácia
Zdroj: ŠÚ SR

Rástli aj ceny v odbore doprava, a to najmä pohonných látok. Tie po roku poklesov už druhý mesiac zdražovali, v marci boli drahšie ako pred rokom až o 5,1 percenta. Vyššie ceny za pohonné hmoty sa prejavili tiež v cenách dopravných služieb, a to najmä v autobusovej doprave. V odbore nábytok a bytové zariadenia boli medziročne drahšie najmä čistiace prostriedky a služby domácnosti.

Medzimesačne stúpli ceny len mierne

Dve podielovo najvýznamnejšie výdavkové skupiny domácností, a to potraviny s nealko nápojmi a bývanie s energiami mali na celkový výsledok inflácie výrazne tlmiaci účinok. V odbore bývanie a energie sa tempo zdražovania medziročne takmer nezmenilo. Potraviny boli medziročne drahšie už len o 0,6 percenta, pred rokom to bolo ešte 29 percent. Medziročný pokles zaznamenali tri položky, spotrebitelia zaplatili menej za mlieko, syry a vajcia (o 4,5 percenta), tiež zeleninu (o 4,2 percenta) ako aj za oleje a tuky (o 3,9 percenta).

Medzimesačne vzrástli v marci spotrebiteľské ceny len mierne. Najväčší vplyv mal rast cien tepelnej energie o 2,5 percenta a imputovaného nájomného o 0,4 percenta v odbore bývanie a energie. Drahšie oproti februáru boli tiež odevy a obuv o 1,2 percenta, ako aj kadernícke služby o 1,1 percenta v odbore rozličné tovary a služby. Naďalej pokračovalo zvyšovanie cien viacerých položiek v odbore nábytok a bytové zariadenia, a to najmä nábytku a čistiacich prostriedkov.

Klesala aj jadrová inflácia

Lacnejšie boli oproti februáru tovary a služby v troch výdavkových skupinách domácností, a to u potravín a nealkoholických nápojov, keď ceny samotných potravín klesli o 0,5 percenta. Lacnejšie než vo februári boli potraviny v šiestich z deviatich sledovaných potravinových položiek. Menej platili spotrebitelia najmä za ovocie, mlieko, syry a vajcia, ako aj zeleninu, chlieb a obilniny. Lacnejší bol tiež cukor a cukrovinky, ale k zníženiu cien došlo aj pri alkohole v odbore alkoholické nápoje a tabak.

Jadrová inflácia na Slovensku dosiahla v marci tohto roka 2,7 percenta a pokračovala tak v spomaľovaní. Vo februári bola ešte na úrovni 3,7 percenta. Oproti februáru spomalila aj čistá inflácia, a to z 3,9 percenta na marcových 3,4 percenta.  Medzimesačne jadrová inflácia dosiahla v treťom mesiaci roka 0,1 percenta a čistá inflácia 0,3 percenta. Jadrová inflácia sleduje podľa štatistikov rast cenovej hladiny po vylúčení vplyvu zmien regulovaných cien, napríklad cien energií, ako aj iných administratívnych opatrení, ako sú úpravy daní. Čistá inflácia je jadrová inflácia bez zmien cien potravín.

Ďalšie dôležité správy

Dočkáme sa? Aké budú naše platy v blízkej budúcnosti?
Neprehliadnite

Slovenská ekonomika porastie rýchlejšie a inflácia sa zníži, predikuje IFP na rok 2024