Vysoká inflácia, rovnako ako aj neistota spôsobená vojnou na Ukrajine budú mať negatívny vplyv na domáci dopyt ešte aj počas budúceho roka.
„Vojna takisto zhoršuje problémy v rámci priemyselného dodávateľského reťazca a oslabuje export," uviedla OECD.
Podľa OECD sa rast slovenskej ekonomiky v roku 2023 zrýchli vďaka investíciám financovaným Európskou úniou (EÚ) a postupnému zvyšovaniu exportu. Hlavným rizikom ohrozujúcim rast je predlžovanie vojny na Ukrajine a narušenie dodávok energií.
Opatrenia na zmiernenie ekonomických dosahov vysokých cien energií a potravín na chudobnejšie domácnosti by mali byť podľa OECD dočasné a cielené. Zrýchlenie verejných investícií do energetických projektov zníži závislosť od ruskej ropy a plynu a podporí prechod k zelenej energetike.
OECD prognózuje, že harmonizovaná inflácia tento rok vyskočí na 10,8 percenta z 2,8 percenta v minulom roku. Tempo rastu cien by sa v roku 2023 malo spomaliť na 10,1 percenta .
OECD tiež očakáva pokles miery nezamestnanosti na 6,7 percenta v tomto a na 6,4 percenta v budúcom roku zo 6,8 percenta v roku 2021.
Deficit verejných financií by mal v roku 2022 klesnúť na 4,5 percenta hrubého domáceho produktu (HDP) zo 6,2 percenta v minulom roku. V roku 2023 by sa mal znížiť na 2,4 percenta HDP.
Verejný dlh definovaný na základe maastrichtských kritérií sa podľa OECD tento rok mierne zníži na 62,7 percenta HDP zo 63,1 percenta HDP v roku 2021. V roku 2023 by mal klesnúť na 59,6 percenta .