Hrubý domáci produkt sa v treťom štvrťroku medziročne v stálych cenách zvýšil o 1,1 percenta. Objem HDP v bežných cenách bol medziročne vyšší o 11 percent a dosiahol 32,2 miliardy eur.
V medzikvartálnom porovnaní po sezónnej úprave bol HDP reálne vyšší o 0,2 percenta. Informoval o tom štatistický úrad.
Vplyv rastu priemyslu
Jednotlivé odvetvia ekonomiky si udržali mierny rast hrubej pridanej hodnoty aj v treťom štvrťroku. Objem hrubej pridanej hodnoty v bežných cenách dosiahol 29,4 miliardy. eur, čo bolo v stálych cenách 22,1 miliardy eur.
Rast tejto kľúčovej zložky HDP tak medziročne predstavoval 2,6 percenta. Najväčší vplyv mal rast priemyslu o 4,9 percenta. Toto váhovo najvýznamnejšie výrobné odvetvie tvorilo v aktuálnom štvrťroku takmer tretinu pridanej hodnoty ekonomiky.
Medziročné zvýšenie pridanej hodnoty tohto odvetvia podporila najmä výroba dopravných prostriedkov o 16,3 percenta, výroba výrobkov z gumy a plastu o 25,7 percenta, ako aj výroba potravín, nápojov a tabakových výrobkov o 12,1 percenta.
Z významnejších odvetví priemyslu pokles zaznamenala výroba kovov a kovových konštrukcií okrem strojov a zariadení o 4,3 percenta a odvetvie výroby strojov a zariadení o štyri percentá.
Druhá najvýznamnejšia skupina odvetví, veľkoobchod, maloobchod, doprava a skladovanie, ubytovacie a stravovacie služby vzrástla o 4,4 percenta. Vyšší rast sa prejavil najmä vo veľkoobchode a maloobchode, oprave motorových vozidiel a motocyklov o 7,3 percenta. Doprava rástla miernejšie, o 1,8 percenta.
Ľudia šetria aj naďalej
Utlmovanie jednotlivých výdavkov sa v treťom štvrťroku nezastavilo, ale pokles sa spomalil. Rozhodujúci vplyv na mínusový vývoj domáceho dopytu mala stále konečná spotreba s poklesom o 0,7 percenta.
Šetrenie v domácnostiach síce podľa úradu pokračovalo aj tretí štvrťrok sa sebou, avšak miernejší pokles spotreby domácností na aktuálnych 1,8 percenta naznačuje postupné uvoľňovanie spotrebných obmedzení.
Naopak, zvyšné dve zložky konečnej spotreby po poklesoch v predchádzajúcich štvrťrokoch opäť rástli, konečná spotreba verejnej správy dokonca o 2,9 percenta.
Spomalil sa aj pokles tvorby hrubého kapitálu o 10,1 percenta vplyvom nižšieho využitia stavu zásob v porovnaní s tretím štvrťrokom 2022. Jej podpoložka, tvorba hrubého fixného kapitálu, ktorá prezentuje úroveň investovania, si však udržala mierny rast o 2,8 percenta.
Zahraničný dopyt, teda vývoz výrobkov a služieb, bol medziročne takmer rovnaký, vzrástol medziročne len nepatrne o 0,1 percenta. Naďalej však pokračoval výraznejší pokles dovozu výrobkov a služieb o štyri percentá, a to vplyvom čoho saldo zahraničného obchodu dosiahlo opäť výraznejšie plusové hodnoty.