Detaily rastu budú zverejnené až 6. septembra. „Hodnotiac mesačné údaje reálnej aktivity a zahraničného obchodu tovarov, ktoré sa síce od konceptu národných účtov líšia, možno súdiť, že toto pozitívne prekvapenie priniesla exportne orientovaná časť priemyslu, obzvlášť výroba automobilov,“ odhaduje makroekonóm VÚB Andrej Arady.

Ako dodáva, rast bol opäť o čosi vyváženejší medzi domácim a zahraničným dopytom. „Prepad stavebníctva napovedal, že investície nebudú už takou vzpruhou ako predošlé obdobie, čo ale nie je žiadnym prekvapením.“ Eurozóna ako celok však druhom štvrťroku medzikvartálne spomalila z 0,6 percenta na 0,3 percenta.

„Mesačné čísla tržieb naznačujú, že spotreba domácnosti sa v druhom štvrťroku postupne zrýchľovala,“ dodáva analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák. Pozitívna spotrebiteľská nálada, rastúca zamestnanosť a mzdy a v neposlednom rade aj chýbajúca inflácia a rekordne nízke úrokové sadzby sa podľa neho konečne začali pretavovať aj do rastu spotreby.

„Predpokladáme, že mesačné čísla tržieb by mala potvrdiť aj štruktúra rastu HDP a uvidíme možno aj citeľnejšie zrýchlenie rastu spotreby domácnosti, ktorá by tak mala definitívne od investícií  prebrať žezlo hlavného ťahúňa rastu domáceho dopytu,“ dodáva. Ďalej upozorňuje, že výrazný pokles stavebníctva v posledných mesiacoch naznačuje, že výpadok eurofonodvých projektov sa už v druhom štvrťroku naplno prejaví aj v číslach HDP a prispeje k medziročnému poklesu investícií.

Dobrý druhý kvartál zaznamenal aj náš hlavný obchodný partner – Nemecko. Ako vysvetľuje analytička Slovenskej sporiteľne Katarína Muchová, rast nemeckého HDP dosiahol v druhom štvrťroku medzikvartálne tempo 0,4 percenta a medziročne vzrástol o 1,8 percenta po sezónnom očistení. 

„Keďže hlasovanie za Brexit sa konalo až na konci júna, na dátach za 2Q16 sa ešte nemal ako prejaviť. V druhom polroku tohto roka však môže do istej miery britské rozhodnutie ovplyvniť ekonomický sentiment a zároveň aj hospodársky rast v eurozóne,“ upozorňuje K. Muchová.

Tento vplyv by ale podľa nej mal byť limitovaný, keďže ešte nebol stanovený presný dátum odchodu Veľkej Británie z EÚ. „VB by si chcela udržať prístup na jednotný trh EÚ, avšak momentálne sú rozpory skôr v pohľade na voľný pohyb osôb, ktorému by sa VB chcela vyhnúť ale ktorý patrí k základným pilierom jednotného trhu EÚ,“ uzavrela.