Creutzfeldt-Jakobova choroba predstavuje neliečiteľné mozgové ochorenie, na ktoré ročne zomrie vo svete približne sedemtisíc ľudí. Z. Krejčiová Rajaniemi v spolupráci s výskumníkmi z University of Edinburgh našla spôsob, ako skúmať pôvodcu tohto ochorenia v laboratórnych podmienkach.
Ročne jeden z milióna
„Práca Krejčiovej a kolektívu môže prispieť k základnému chápaniu replikácie ľudských priónov a k urýchleniu vývoja liekov pri ochoreniach nimi spôsobenými,“ reaguje na článok odborník na výskum priónov Adriano Aguzzi, ktorý riadi švajčiarsky výskumný Inštitút neuropatológie na Univerzite v Zürichu.
Prióny sú bielkoviny, ktoré sú bežnou súčasťou mozgového tkaniva cicavcov. O ich úlohe sa zatiaľ veľa nevie, predpokladá sa, že sú spoluzodpovedné za fungovanie dlhodobej pamäti. Ak dôjde k zmene štruktúry priónu, napríklad v dôsledku mutácie, začne sa množiť ako vírus a organizmus postupne zahubí.
Journal of Experimental Medicine patrí medzi 10 najprestížnejších časopisov v oblasti medicíny. Prácu Z. Krejčiovej publikoval v decembrovom čísle. Zdroj: Journal of Experimental Medicine
Prióny boli objavené v súvislosti s hľadaním pôvodcu ochorenia BSE u hovädzieho dobytka, známeho skôr ako choroba šialených kráv. Podobný typ ochorenia postihuje aj ľudí – ide o Creutzfeldtovu-Jakobovu chorobu. Táto choroba je neliečiteľná a celosvetovo postihuje jednu osobu z milióna za rok.
Vedcom sa ju doposiaľ darilo skúmať len na zvieracích bunkách, no pre vývoj lieku to nemalo praktický význam, liečivá zlyhávali v klinických testoch. Slovenke sa podarilo chorobu preniesť na vypestované ľudské mozgové bunky a skúmať ju v laboratórnych podmienkach v „prirodzenom prostredí“.
Časom možno aj liek
„Verím, že vďaka objavu bude možné nájsť úspešný liek na túto chorobu a objasniť podstatu neurodegenerácie, ktorú u ľudí spôsobuje,“ povedala pre TREND.sk biomedička pôvodom zo Zlatých Moraviec.
Absolventka Prírodovedeckej fakulty UK v Bratislave získala doktorantúru na Univerzite v Edinburghu a aktuálne pôsobí na Kalifornskej univerzite v San Franciscu (UCSF). V tamojšom Inštitúte neurodegeneratívnych ochorení pod vedením laureáta Nobelovej ceny S. Prusinera skúma ochorenia, ktoré spôsobujú prióny.
Rozhovor s úspešnou slovenskou vedkyňou Z. Krejčiovou Rajaniemi si na TREND.sk prečítajte večer